MON zgodziło się z Bodnarem. W sprawie kobiet-żołnierzy w ciąży

Polska
MON zgodziło się z Bodnarem. W sprawie kobiet-żołnierzy w ciąży
Wojsko-polskie.pl

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zgłosiła się kobieta w 4. miesiącu ciąży, zwolniona ze służby wojskowej. W tej sprawie Adam Bodnar zwrócił się do Antoniego Macierewicza z apelem o zmianę przepisów ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, które nie chronią przed zwolnieniem żołnierzy-kobiet w ciąży. MON poinformował, że taka zmiana zostanie zaproponowana przy najbliższej nowelizacji ustawy.

Przepisy ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych przewidują ochronę przed zwolnieniem w okresie urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu rodzicielskiego. Nie chronią jednak przed zwolnieniem żołnierzy-kobiet w ciąży.

 

Dlatego, jeśli upływa czas określony w kontrakcie, żołnierka służby kontraktowej może zostać zwolniona ze służby do 6 tygodni przed urodzeniem dziecka. Dopiero wtedy obejmowana jest ochroną.

 

W tej sprawie na początku marca Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do szefa ministerstwa obrony narodowej z apelem o zmianę przepisów dotyczących ciężarnych żołnierek.

 

Dyskryminacja ciężarnych

 

Adam Bodnar zauważył, że z Konstytucji wynika szczególna rola organów władzy publicznej we wspieraniu macierzyństwa. Przypomniał, że również przepisy unijne gwarantują określony standard ochrony zatrudnienia kobiet w ciąży.

 

Dodał, że wydaje się więc, iż polskie przepisy nadal tego standardu nie spełniają. Zauważył też, że pozostałe służby mundurowe, np. policja, taką ochronę zapewniają, a więc żołnierki traktowane są w sposób dyskryminujący.

 

MON deklaruje zmiany

 

W odpowiedzi przesłanej Rzecznikowi Praw Obywatelskich minister obrony przyznał, że potrzebne są zmiany dotyczące ochrony praw kobiet-żołnierzy.

 

"W związku z tym, art. 111a ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojsko zawodowych powinien otrzymać następujące brzmienie:

Art. 111 a. Zwolnienie żołnierza zawodowego, na podstawie art. 111 pkt 8

 

1. w okresie ciąży, jeżeli zwolnienie ze służby miałoby nastąpić po upływie trzeciego miesiąca ciąży, następuje w dniu porodu;

2. przebywającego na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach macierzyńskiego, dodatkowym urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim lub urlopie rodzicielskim, następuje dniem po zakończeniu tego urlopu" - brzmiała odpowiedź Antoniego Macierewicza.

 

Więcej kobiet w wojsku

 

Ministerstwo Obrony Narodowej już kilka lat temu deklarowało, że w polskim wojsku kobiety powinny stanowić przynajmniej 5 proc.

 

Z danych MON opublikowanych w październiku 2015 roku wynika, że w Siłach Zbrojnych RP zawodową służbę wojskową pełni 3965 żołnierzy-kobiet.  Kobiety stanowią 4,21 % proc. żołnierzy pełniących służbę. W korpusie oficerskim jest ich 1202, w korpusie podoficerskim 749, zaś w korpusie szeregowych - 2014.

 

W szkołach wojskowych, w tzw. służbie kandydackiej, w październiku ubiegłego roku uczyły się 442 kandydatki.

 

polsatnews.pl

 

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie