Z powodu strajku nie ukazał się hiszpański dziennik "El Mundo"

Świat
Z powodu strajku nie ukazał się hiszpański dziennik "El Mundo"
elmundo.es

Druga co do wielkości hiszpańska gazeta "El Mundo" nie pojawiła się w środę w kioskach z powodu strajku dziennikarzy wywołanego zapowiadanymi zwolnieniami. To pierwszy od 1989 roku przypadek nieukazania się tego dziennika z powodu strajku wewnętrznego.

"El Mundo" sprzedaje dziennie ok. 120 tys. egzemplarzy, ale w środę papierowe wydanie gazety nie jest dostępne z powodu rozpoczętego we wtorek 24-godzinnego strajku. Gazeta ukazuje się online, choć informacje są aktualizowane wolniej niż zwykle.

 

Wydawnictwo Unidad Editorial, do którego należy "El Mundo", zapowiedziało zwolnienie 224 spośród 1,5 tys. pracowników. Według doniesień prasowych dotyczy to m.in. 91 osób zatrudnionych w "El Mundo".

 

"Marca" pracuje bez zmian

 

Unidad Editorial jest też właścicielem tabloidu sportowego "Marca", gazety o największym dziennym nakładzie w kraju, a także dziennika finansowego "Expansion". Według agencji Associated Press oba te tytuły trafiły w środę do kiosków.

 

Związki zawodowe twierdzą, że przedstawiony przez władze wydawnictwa plan zwolnień jest nieuzasadniony. Wezwały one pracowników do strajku także w dwa kolejne wtorki maja. Jeśli do 21 maja nie uda się osiągnąć porozumienia między władzami a związkami, akcja protestacyjna może przerodzić się w strajk bezterminowy.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze