Włochy: w ośrodkach przebywa rekordowa liczba migrantów

Świat
Włochy: w ośrodkach przebywa rekordowa liczba migrantów
PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Liczba migrantów przebywających w ośrodkach we Włoszech osiągnęła rekordową wielkość ponad 120 tysięcy - ogłosiło w środę włoskie MSW. Do niej - jak wyjaśniono - należy jeszcze dodać 13 tysięcy nieletnich, którzy przybyli bez opieki.

Szef departamentu ds. migracji we włoskim MSW Mario Morcone, przedstawiając te dane w komisji spraw zagranicznych Izby Deputowanych, podkreślił, że budzą one zaniepokojenie.

 

- My wywiążemy się z naszych obowiązków w sposób godny, ale przyszłość wydaje się złożona także z powodu nerwowego klimatu wewnętrznego w związku z kampanią wyborczą - dodał przedstawiciel MSW.

 

Wybory w tle

 

Zauważył, że przed czerwcowymi wyborami samorządowymi we Włoszech sprawa migrantów jest niekiedy "instrumentalnie wykorzystywana". W tak delikatnej kwestii, jak powiedział Morcone, potrzebna jest większa ostrożność.

 

Dodatkowe zaniepokojenie - wyjaśnił przedstawiciel MSW - budzi sprawa statusu nieletnich migrantów przybyłych na włoskie wybrzeża, ponieważ brakuje odpowiedniego ustawodawstwa regulującego ich sytuację.

 

Od początku roku do Włoch przybyło ponad 26 tysięcy migrantów. W ostatnich tygodniach napływ z wybrzeży Libii przez Morze Śródziemne nasilił się z powodu zamknięcia innych szlaków.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie