Pogrzeb abp. Tadeusza Gocłowskiego w piątek

Polska
Pogrzeb abp. Tadeusza Gocłowskiego w piątek
PAP/Adam Warżawa

Na piątek zaplanowano uroczystości pogrzebowe abp. seniora Tadeusza Gocłowskiego. Zmarły we wtorek były metropolita gdański spocznie w Krypcie Biskupów Gdańskich w bazylice archikatedralnej pw. Trójcy Przenajświętszej w Gdańsku-Oliwie.

Jak poinformowano w komunikacie zamieszczonym w serwisie internetowym gdańskiej archidiecezji, trumna z ciałem arcybiskupa seniora zostanie wprowadzona do bazyliki archikatedralnej w środę po południu. W uroczystości tej wezmą udział wszystkie kapituły archidiecezji gdańskiej, a mszęśw. w intencji zmarłego poprowadzi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

 

Abp Głódź będzie również przewodniczył mszy św. w intencji zmarłego zaplanowanej w bazylice na czwartkowe popołudnie, w jej trakcie homilię wygłosi gdański biskup pomocniczy Zbigniew Zieliński.

 

"Na tę Eucharystię są szczególnie zaproszeni wierni, którym Ksiądz Arcybiskup Senior udzielał posług liturgicznych oraz kapłani, których wyświęcił"- zaznaczono w komunikacie. Kolejną tego dnia mszęśw. z nieszporami w intencji zmarłego poprowadzi ks. Kryspin Bańko, wizytator Polskiej Prowincji Księży Misjonarzy; homilię wygłosi o. Janusz Warzocha, wikariusz biskupi ds. zakonnych. Ta msza będzie dedykowana przede wszystkim osobom konsekrowanym.

 

W piątek rano zaplanowano mszęśw. z udziałem pątników Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej pod przewodnictwem biskupa Zbigniewa Zielińskiego, a następnie - jutrznię w intencji zmarłego pod przewodnictwem ks. infułata Stanisława Zięby, z udziałem wszystkich kapituł archidiecezji gdańskiej.Msza św. pogrzebowa w intencji arcybiskupa seniora z udziałem Episkopatu Polski zaplanowana została w piątek o godz. 11. Eucharystii przewodniczyć ma abp Sławoj Leszek Głódź, a homilię wygłosi abp Henryk Muszyński. Po mszy odbędzie się przeniesienie trumny z ciałem abp. seniora do Krypty Biskupów Gdańskich.

 

Wałęsa: wszędzie jak coś widział, że jest nie tak, to zabierał głos

 

Abp. Gocłowskiego wspominał w środę w rozmowie z dziennikarzami w Gdańsku Lech Wałęsa. - Kiedy odchodzi każdy człowiek to jest strata. Ja z biskupem Gocłowskim byłem związany wiele, wiele lat. I to w różnych sytuacjach często trudnych - powiedział.

 

- Z tych najważniejszych to chyba Magdalenka i Okrągły Stół, gdzie ja wtedy uparłem się, żeby ktoś z Episkopatu byłświadkiem naszych zmagań, bo podejrzewałem, że komuniści będą chcieli oszukiwać. I tak się znalazł biskup Gocłowski jako świadek. W tym czasie rozmowy były męskie - trzy razy zerwałem spotkanie. Poderwaliśmy się, wychodzimy, nie będziemy z wami rozmawiać. I w tych momentach trudnych biskup łapał mnie za marynarkę i wygłaszał bardzo patriotyczne teksty i po tym tekście nikt nie miał odwagi odejść od stołu. To są fakty. Trzy razy w taki sposób uratował Okrągły Stół - powiedział b. prezydent.

 

Jak dodał zmarły hierarcha był jego przyjacielem. - Podobnie widzieliśmy Polskę i świat Ja nigdy mu nie podziękowałem, dopiero teraz po śmierci sobie przypomniałem, że on uratował parę razy Okrągły Stół - dodał.

 

- Jeśli oceniacie, że to jednak dobra i zwycięska sprawa to należy mu się podziękowanie i ja mu nigdy za to nie zdążyłem podziękować. A jeśli oceniacie, że to jednak kiepskie osiągnięcie, to jest sprawcą niedobrych rozwiązań - stwierdził Wałęsa.

 

Podkreślił, że jako człowiek abp Gocłowski był "wyjątkowo inteligentny, uczynny i odważny". - Wszędzie jak coś widział, że jest nie tak, to zabierał głos. Nie nadużywał tego głosu, ale zabierał. Pasował na tamte trudne czasy i w tych trudnych czasach rzeczywiście dużo pomagał w sprawie, w którą byliśmy włączeni - zaznaczył.

 

Zmarł po ciężkiej chorobie

 

Abp senior Tadeusz Gocłowski zmarł we wtorek w gdańskim szpitalu po ciężkiej chorobie. Niespełna dwa tygodnie temu nieprzytomny duchowny został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Media informowały, że miał rozległy udar.

 

Abp Gocłowski był kawalerem Orderu Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem uhonorował go w 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski, w uznaniu znamienitych zasług dla Ojczyzny.

 

Na czele gdańskiej diecezji a następnie archidiecezji hierarcha stał przez 24 lata - od 1984 do 2008 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. W tym roku przypada 60. rocznica jego święceń kapłańskich i 33. święceń biskupich.

 

Był jednym z przedstawicieli Kościoła w obradach Okrągłego Stołu w 1989 r., uczestniczył też w poprzedzających te obrady rozmowach w Magdalence, gdzie mediował między stronami. Odegrał znaczącą rolę przy odbudowywaniu stosunków państwo-Kościół po 1989 r. i przyjmowaniu konkordatu między Polską a Stolica Apostolską.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie