PO: propozycja KE ws. uchodźców powinna zostać odrzucona przez polski rząd

Polska
PO: propozycja KE ws. uchodźców powinna zostać odrzucona przez polski rząd
Polsat News

- Uważamy, że ta propozycja jest zła. Jest propozycją, która powinna być odrzucona przez polski rząd, a przede wszystkim - co najważniejsze - propozycją, która powinna być wcześniej, przed jej oficjalnym ogłoszeniem - konsultowana w grupie najważniejszych państw UE – podkreślił rzecznik PO Jan Grabiec na środowej konferencji prasowej.

Komisja Europejska zaproponowała w środę reformę unijnej polityki azylowej. Zakłada ona wprowadzenie stałego systemu dystrybucji uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej.


Jak ocenił Grabiec, środowa propozycja Komisji Europejskiej jest niekorzystna ze względu na czerwcowe referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie wyjścia z UE. - Zgłaszanie tego rodzaju nieprzemyślanych i nie do końca skonsultowanych propozycji może zagrozić jedności Unii Europejskiej, ale z całą pewnością narusza też interesy Polski - powiedział Grabiec.


"PiS nie jest traktowane jako partner w UE"


Mariusz Witczak (PO) wyraził pogląd, że "pośrednio" za "złą" propozycję KE odpowiada PiS. Polityk zarzucił rządowi Beaty Szydło brak aktywności w UE.


- Mówię tutaj o polityce kuluarowej i o konsultacjach, które powinny mieć miejsce, włącznie z uczestnictwem Polski. Zachodzi zasadnicze pytanie - albo PiS wycofało się z tego typu konsultacji, albo PiS, przez to, że łamie standardy unijne, nie jest traktowane jako partner w UE - zaznaczył poseł PO. Jak dodał, tego typu propozycja, jak ta środowa, nie pojawiłaby się w czasie rządów PO.


Politycy Platformy zaapelowali do premier Beaty Szydło o "większą aktywność dyplomatyczną" w sprawie problemu rozdziału uchodźców. - Przydałaby się polska propozycja w tej kwestii, a nie tylko wyczekiwanie na rozwiązania, które zaproponuje Bruksela - dodał Grabiec. Zapowiedział, że przeciwdziałać środowej propozycji KE mają zamiar europosłowie Platformy.


250 tys. euro za nieprzyjętego uchodźcę


Również przedstawiciele rządu negatywnie ocenili inicjatywę Komisji. Rzecznik rządu Rafał Bochenek mówił w środę, że narzucanie na siłę kwot uchodźców poszczególnym krajom członkowskim jest niezasadne i prowadzi do ograniczenia ich suwerenności.


Propozycja KE przewiduje, że zasady dublińskie nadal będą obowiązywać, ale zostaną uzupełnione o "mechanizm korekcyjny". Jeśli do jakiegoś kraju napłynie nieproporcjonalnie duża liczba uchodźców, o połowę większa niż ustalony z góry próg, to automatycznie nowi uchodźcy będą rozsyłani do innych państw unijnych według nowego systemu relokacji.


Komisja zostawia jednak furtkę dla krajów niechętnych przyjmowaniu uchodźców. Będą one mogły odstąpić od udziału w relokacji na rok, ale w zamian muszą zapłacić 250 tys. euro za każdego uchodźcę, którego nie przyjmą. Pieniądze trafią do kraju, który przejmie odpowiedzialność za danego migranta.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie