Papież Franciszek otrzyma Nagrodę Karola Wielkiego

Świat
Papież Franciszek otrzyma Nagrodę Karola Wielkiego
PAP/EPA/Ettore Ferrari
Papież Franciszek

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w południe 6 maja w Watykanie. Laudacje wygłoszą przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Dzień wcześniej trzej przewodniczący wezmą udział w debacie na temat stanu Unii Europejskiej, poprzedzonej wystąpieniem premiera Włoch Matteo Renziego.

Laureata tegorocznej nagrody ogłoszono 23 grudnia w Akwizgranie. Kapituła z uznaniem odniosła się do przesłania Papieża  o "pokoju i zrozumieniu" oraz "miłosierdzia, tolerancji, solidarności i uczciwości prezentowanych w trakcie trwania pontyfikatu". "W czasach, w których wielu obywateli Europy szuka drogowskazów, Jego Świątobliwość Papież Franciszek występuje z przesłaniem miłości" – napisano w komunikacie.

 

Międzynarodowa Nagroda im. Karola Wielkiego jest przyznawana za pracę na rzecz zjednoczenia Europy. Jej patronem jest król Karol Wielki, który przez współczesnych był określany jako "ojciec Europy". W zeszłym roku laureatem nagrody został przewodniczący PE Martin Schulz.

 

 

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie