Nowy warunek przekazania Sawczenko Ukrainie

Świat
Nowy warunek przekazania Sawczenko Ukrainie
Reuters

Federalna Służba Więzienna Rosji (FSIN) uzależniła w środę wysłanie do sądu dokumentów w sprawie przekazania Ukrainie lotniczki Nadii Sawczenko od zagwarantowania przez władze w Kijowie, że odbędzie ona w kraju wyrok wydany przez sąd w Doniecku w Rosji.

"W przypadku przedstawienia przez ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy gwarancji odbycia w pełni wyroku wydanego przez rosyjski sąd dokumenty będą przekazane do sądu" - głosi oświadczenie służby prasowej FSIN.


Wcześniej adwokaci Sawczenko informowali, że wypełniła ona wszystkie dokumenty konieczne do przekazania jej Ukrainie. Podali, że dokumenty były adresowane do kierownictwa FSIN. Sawczenko odmówiła w nich przyznania się do winy, jednocześnie zgadzając się na zapłacenie grzywny w wysokości 30 tysięcy rubli.


22 lata kolonii karnej


Sawczenko zagroziła rozpoczęciem kolejnej głodówki, jeśli proces jej wydania Ukrainie będzie się przedłużał. Kreml wcześniej jako jedyny warunek przekazania lotniczki do kraju podał zastosowanie w jej sprawie ustawodawstwa rosyjskiego.


Rosyjskie władze oskarżyły, a następnie skazały Sawczenko na 22 lata kolonii karnej, uznając ją za współwinną śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014 roku. Sawczenko, która jako urlopowana oficer ukraińskiej armii walczyła wtedy przeciwko prorosyjskim separatystom, nie przyznała się do winy. Lotniczka utrzymuje, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji, zanim dziennikarze zostali zabici.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie