Liczą rośliny, pobierają próbki gleby. Trwa inwentaryzacja Puszczy Białowieskiej

Polska
Liczą rośliny, pobierają próbki gleby. Trwa inwentaryzacja Puszczy Białowieskiej
Lasy Państwowe

Osiemdziesięciu leśników z całej Polski zaangażowanych jest w inwentaryzację Puszczy Białowieskiej. W sumie 25 trzyosobowych zespołów pracujących w nadleśnictwach Białowieża, Hajnówka i Browsk ma za zadanie porównać, jak wygląda las na obszarach, gdzie od lat gospodarują, a jak na terenach, w które nie ingeruje człowiek, czyli np. w Białowieskim Parku Narodowym.

Pierwsza część inwentaryzacji odbywającej się na 1440 wyznaczonych powierzchniach potrwa do połowy maja. Druga część zaplanowana jest na lato.

 

Na miejscu pracują specjaliści od pomiaru drzewostanów, fitosocjolodzy, leśnicy z wieloletnim doświadczeniem w urządzaniu lasu, którzy brali już udział w wielu inwentaryzacjach przyrodniczych.

 

Ingerować, czy nie?

 

Badania mają pomóc rozwiązać spór między leśnikami, a ekologami, dotyczący tego, czy Puszczę Białowieską należy chronić w "sposób czynny, zachowując obecną różnorodność biologiczną, czy bierny, godząc się ma utratę niektórych siedlisk i gatunków".

 

 

 

Zdaniem leśników, najlepszym rozwiązaniem jest kombinacja tych dwóch form.

 

"W świecie, który człowiek tak bardzo przekształcił i w którym każdego dnia znikają kolejne gatunki zwierząt, roślin i grzybów, nie możemy pozwolić sobie na bezczynność. Właśnie dlatego podjęto decyzję o zebraniu kompleksowych informacji na temat stanu środowiska przyrodniczo-kulturowego w całej Puszczy Białowieskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu ochrony biernej oraz gospodarki leśnej na różnorodność biologiczną" – napisano na profilu Lasów Państwowych na Facebooku.

 

Polsat News, Radio Białystok

jak/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze