Chcą zbudować... górę. Powód? Brakuje deszczu

Technologie
Chcą zbudować... górę. Powód? Brakuje deszczu
Panorama Dubaju, fot. Francisco Anzola/Flickr.com
Panorama Dubaju

Budowę wzniesienia górskiego planują Zjednoczone Emiraty Arabskie. Odpowiednie badania poprzedzające ewentualną budowę są prowadzone w Stanach Zjednoczonych.

Władze pustynnego państwa mają nadzieję, że dzięki stworzeniu masywu górskiego na terenie okolicznych emiratów spadnie więcej deszczu.

 

Jak to działa? Wysokie wzniesienie sprawia, że powietrze także musi się unieść. W ten sposób powstają chmury, które z kolei będzie można "zasiać".

 

"Zasiewanie chmur" to forma modyfikacji pogody, która pozwala na zmianę ilości opadów z chmur. W tym celu należy rozpylić w pobliżu obłoków substancje, które służą jako jądra kondensacji. Następnie dochodzi do zwiększenia opadów deszczu lub śniegu.

 

Projekt arabski, know-how z USA

 

Odpowiednie badania - finansowane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie - prowadzi obecnie amerykanskie Narodowe Centrum Badań Atmosfery (NCAR). Naukowcy są na etapie "szczegółowych badań modelowania". Ustalają optymalną lokalizację góry na terenie państwa, jej szerokość oraz wysokość.

 

- Budowa góry nie jest łatwą sprawą. Wciąż jesteśmy zajęci porównywaniem różnych rozmiarów i lokalizacji góry, a jednocześnie przyglądamy się lokalnemu klimatowi - powiedział Roelof Bruintjes z NCAR.

 

- Jeśli projekt będzie zbyt drogi dla rządu, logiczne, że nie zostanie zrealizowany, ale daje to pewien obraz możliwości na daleką przyszłość - dodał.

 

Raport z pierwszej fazy badań ma być gotowy latem.

 

arabianbusiness.com

pr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie