Propolski gen. Curtis Scaparotti obejmuje dowództwo europejskich sił NATO

Świat
Propolski gen. Curtis Scaparotti obejmuje dowództwo europejskich sił NATO
Polsat News

Strategiczna zmiana na szczytach NATO. Dowódcą europejskich sił Sojuszu zostaje właśnie Curtis Scaparrotti. To ważna informacja dla Polski, bo generał opowiedział się za stałą obecnością wojsk NATO w Polsce i nigdy nie bagatelizował zagrożenia ze strony Rosji.

We wtorek podczas ceremonii w Stuttgarcie generał Curtis M. Scaparrotti objął stanowisko  Dowódcy Dowództwa Stanów Zjednoczonych w Europie (EUCOM). W środę zostanie uroczyście mianowany Naczelnym Dowódcą Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR).

 

Prawdziwe bliskie spotkania rosyjskich i amerykańskich żołnierzy wywołują wyłącznie nerwy. - Przez ostatnie ćwierć wieku nie musieliśmy czynić priorytetu z odstraszania na wschodniej flance NATO i choć chciałbym, by było inaczej, dziś musimy to robić ze względu na Rosję – powiedział Ash Carter, amerykański sekretarz obrony przemawiając w Stutgarcie.

 

Generała Philipa Breedlove'a ma zastąpić generał Curtis Scaparrotii, wcześniej dowodzący na Bałkanach, w Afganistanie i na Półwyspie Koreańskim. - Dziś liczy się nasz sposób życia - w obliczu licznych zagrożeń i strategicznych wyzwań w tym agresywnych zachowań Rosji – ocenił gen. Curtis Scaparotti poczas uroczystości.

 

Generał wypowiadał się również dwa tygodnie temu przed senacką komisją obrony w Waszyngtonie. - Jeśli będzie to zależało ode mnie wolałabym zamiast brygady obecnej rotacyjnie - stałą obecność na wschodzie Europy – przyznał Scaparrotti.

 

NATO chce "rotacyjnej obecności"

 

Ameryka i NATO nie chcą jednak drażnić Rosji, stąd zamiast stacjonowania koncepcja "ciągłej rotacyjnej obecności”. Najnowsza, potwierdzona przez szefa Pentagonu, to możliwość rozmieszczenia na wschodzie NATO czterech rotacyjnych batalionów  -  amerykańskich,  brytyjskiego i  niemieckiego. Po tysiąc żołnierzy miałoby służyć w Polsce, Estonii, Łotwie i na Litwie.

 

- W takim punkcie jesteśmy. Kolejne szczegóły będą omawiane w najbliższych tygodniach. Ale cała koncepcja i decyzje zapadną latem podczas szczytu NATO – Jens Flosdorff, rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony.

 

Zmiana dowódców właśnie się dokonuje

 

Obecny dowódca sił NATO w Europie, służący w siłach powietrznych USA generał Philip Breedlove przekaże swe obowiązki gen. Scaparrottiemu w środę na uroczystości w kwaterze głównej NATO w Mons pod Brukselą.

 

Breedlove stoi na czele tych sił od maja 2013 roku. Tradycyjnie dowództwo to powierza się zawsze generałowi ze Stanów Zjednoczonych, który jest jednocześnie dowódcą sił USA w Europie.

 

Polsat News

mr/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie