"Nasza konstytucja ma już 225 lat". Internauci: Ryszard Petru pomylił ustawy zasadnicze

Polska
"Nasza konstytucja ma już 225 lat". Internauci: Ryszard Petru pomylił ustawy zasadnicze
Polsat News

"Druga na świecie, pierwsza w Europie. Trzyma się świetnie, choć PiS uparł się by przeszła przymusowy lifting." – napisał na facebooku we wtorek, w święto Konstytucji 3 Maja, lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Internauci wytykają mu, że pomylił tym samym obowiązującą od 1997 roku Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej z ustawą zasadniczą z 3 maja 1791 roku. Petru swój wpis edytował… siedem razy.

"Nasza Konstytucja ma już 225 lat. Druga na świecie, pierwsza w Europie. Trzyma się świetnie, choć PiS uparł się by przeszła przymusowy lifting. Wierzę, że mimo przejściowych 'niedogodności' będzie nas chronić przez kolejne stulecia." – tak brzmiał pierwszy wpis Petru.

 

W dalszej części lider Nowoczesnej nawoływał: "7 maja pokażmy, że nam na tym zależy. Na mentalnej, gospodarczej i cywilizacyjnej obecności w Unii Europejskiej. Na silnej, szanowanej Polsce, która jest powodem do dumy, a nie przyczyną troski. Na naszym rozwoju i wykorzystanych dobrze szansach." Prosił tym samym o dołączenie do wspólnej demonstracji KOD, Nowoczesnej i pozostałych partii opozycyjnych. "To również Wasz kraj i Wasza przyszłość" – dodał Petru.

 

 

Chwilę po umieszczeniu wpisu Petru dokonał pierwszej edycji. Nie zmienił jednak pierwszej części, a dopiero trzecie zdanie dodając, że PiS uparł się, by "właśnie teraz", "nasza Konstytucja, która ma 225 lat", przeszła "przymusowy lifting".

 

 

W trzech kolejnych edycjach lider Nowoczesnej nadal nie zmienił pierwszego, najbardziej kontrowersyjnego zdania. Dopiero za piątym razem Petru postanowił je przekształcić na "Nasza majowa Konstytucja ma już 225 lat", co nadal może sugerować obecne jej obowiązywanie. Przy okazji szóstej edycji Petru napisał "Nasza majowa Konstytucja ma dziś 225 rocznicę". W ostatecznej postaci, edytując wpis po raz siódmy, dodał, że "W kształcie obowiązującym obecnie (od 1997r.) trzyma się nieźle, choć PiS uparł się by właśnie teraz przeszła przymusowy lifting."

 

 

 

Wpis lidera Nowoczesnej wywołał poruszenie wśród internautów. Ryszard Petru w komentarzu do swojego wpisu wyjaśnił: "Do hejterów i krytyków: nasza pierwsza konstytucja z 1791 r ma już 225 lat. Jej rocznicę dziś świętujemy. To dla mnie oczywiste. Tak samo jak to, że obowiązuje nas konstytucja z 1997 roku. Ponieważ część internautów ma wątpliwości odnośnie interpretacji moich słów, pozwoliłem sobie edytować post i doprecyzować. Pozdrawiam i cieszmy się dzisiejszym świętem."

 

Wpis obszernie komentują użytkownicy twittera, także politycy.

 

 

 

 

 

 

Pierwsza ustawa zasadnicza w Europie

 

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczypospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).

 

W miejsce wolnej elekcji wprowadzała w Polsce ustrój dziedzicznej monarchii konstytucyjnej. Religii katolickiej przyznawała pozycję uprzywilejowaną, zapewniając tolerancję dla innych wyznań. Przyjęła trójpodział władzy na: prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zachowywała też stanową strukturę społeczeństwa, otwierając jednocześnie perspektywy dalszych przekształceń ustroju.

 

polsatnews.pl

mr/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze