Abp Jędraszewski: żegnamy człowieka, który zrobił wiele dla współczesnej Polski

Polska
Abp Jędraszewski: żegnamy człowieka, który zrobił wiele dla współczesnej Polski
Polsat News

- Żegnamy go z żalem, ale i chrześcijańską nadzieją - wspominał zmarłego arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego metropolita łódzki. Arcybiskup Marek Jędraszewski mówił w programie "Gość Wydarzeń" o tym, jak zapamięta byłego metropolitę gdańskiego.

- Mam wspomnienia bardzo miłe, serdecznego człowieka, który umiał rozmawiać, spotykać się, poruszać ważne sprawy. Smutna wiadomość, ale umarł dzisiaj w święto głęboko związane z polską historią i Kościołem. A on bardzo wiele zrobił dla współczesnej Polski, "Solidarności", wiele zrobił także dla życia Kościoła lat 80 i 90 – powiedział arcybiskup Jędraszewski.

 

"Kościół nie pozostanie obojętny w kwestiach ważnych dla państwa"

 

Podczas uroczystości święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki nawiązał do prac nad nową konstytucją. wskazał, że "niezawodnym sprawdzianem każdego programu prawnego jest to, na ile człowiek staje się przez niego lepszy".

 

– Niewątpliwie konstytucja jest dziełem polityków i odpowiednie procedury muszą być spełnione, ale konstytucja to jest coś, co odnosi się do narodu i państwa – komentował abp Jędraszewski. Stwierdził, że "cała tradycja państwa polskiego od początku wskazuje na to, że Kościół nie pozostawał obojętny wtedy, kiedy działy się najważniejsze sprawy dla państwa i narodu". - W tej perspektywie trzeba patrzeć na słowa abp. Gądeckiego – podsumował.

 

Arcybiskup dodał, że "nie chodzi o to, żeby kościół gwarantował sobie przywileje czy szczególne miejsce, a żeby jak najbardziej mógł służyć dobru wspólnemu którym jest dobro obywateli ojczyzny".

 

Całkowity zakaz aborcji

 

Abp Jędraszewski zabrał głos w sprawie obecnego sporu dotyczącego przepisów aborcyjnych. – Ustawa aborcyjna obowiązywała w Polsce od 1956 roku. Pamiętam ogromne dyskusje na ten temat w latach 90. Doszło do tak zwanego kompromisu, ale czy można w sprawie życia drugiego człowieka iść na kompromis? – zastanawiał się Jędraszewski.

 

Dodał, że całkowity zakaz aborcji to "nie jest kwestia narzucania wyboru kobietom". - Tu chodzi o wsparcie, żeby powiedzieć kobiecie, by nie decydowała się na ten ciężki, dramatyczny krok. Bo to nie jest tylko kwestia śmierci dziecka w niej, ale to jest problem, który będzie na niej ciążył całe życie – podsumował.

 

Polsat News

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze