Tak wyglądał atak na szpital w Aleppo

Świat
Tak wyglądał atak na szpital w Aleppo
Channel 4 News

Szpital al-Kuds położony w kontrolowanej przez syryjskich rebeliantów części Aleppo, w ubiegłym tygodniu, w ciągu ledwie jednej nocy, był czterokrotnie atakowany z powietrza. W wyniku nalotów zginęło 27 osób, w tym 14 pacjentów i personel medyczny. Stacja Channel 4 dotarła do nagrania w monitoringu, które zarejestrowało sam moment jednego z ataków na szpital.

Na nagraniu widać, jak szpital funkcjonował tuż przed atakiem. Jedna z kamer zarejestrowała też, jak dr Mohammed Wassem Maaz wychodzi z gabinetu, a jego drzwi zamyka na klucz. Chwilę później następuje wybuch, w wyniku którego lekarz ginie.

 

Historię ostatniego pediatry w Aleppo, który został zabity, opisały media na całym świecie, a hołd lekarzowi oddały międzynarodowe organizacje, m.in. UNICEF, który zwrócił uwagę, że lekarz "był tak oddany swoim małym pacjentom, że został w mieście, mimo że jego rodzina znalazła schronienie w Turcji".

 

 

Po atakach na szpital al-Kuds międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża przestrzegł, że miasto jest na skraju katastrofy humanitarnej, a zaciekłe walki między siłami rządowymi a rebeliantami zagrażają dziesiątkom tysięcy mieszkańców. Czerwony Krzyż dodał, że Aleppo jest wśród miast, które najbardziej ucierpiały w trwającym od pięciu lat konflikcie syryjskim.

 

 

Channel 4 News, PAP

jak/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze