Staniszkis: Kaczyński zmienia dyskurs wobec UE

Polska
Staniszkis: Kaczyński zmienia dyskurs wobec UE
Polsat News

W poniedziałkowym przemówieniu z okazji Dnia Flagi prezes PiS Jarosław Kaczyński zasygnalizował, że mimo dotychczasowej krytyki Unii Europejskiej, dostrzega, że bezpieczeństwo Polski zależy od pozostania w jej strukturach - skomentowała prof. Jadwiga Staniszkis.

Prof. Jadwiga Staniszkis oceniła, że poniedziałkowe przemówienie prezesa PiS z okazji Dnia Flagi zawierało ważną deklarację dotyczącą przynależności Polski do UE. Kaczyński powiedział, że "realna przynależność do Europy, to przynależność do Unii" i że członkostwo w Unii jest elementem bezpieczeństwa. - Po długim czasie używania antyunijnej retoryki najwyraźniej przyszedł czas na zamianę dyskursu - skomentowała prof. Staniszkis.

 

"Zapowiedź zmiany konstytucji to nie nowość"

 

Prof. Staniszkis nie jest zaskoczona przedstawioną w przemówieniu Kaczyńskiego zapowiedzią zmian w Konstytucji. - To nie jest jakaś nowość, PiS zapowiadał to już wcześniej - mówiła.

 

Niepokoi ją natomiast przedstawiona przez Kaczyńskiego propozycja powołania Instytutu Wolności Nauki, który miałby weryfikować negatywne decyzje odnoszące się do nadawania stopni i tytułów naukowych. - Uważam, że środowisko naukowe potrzebuje autonomii działania, próby sterowania nim z pozycji politycznych nie doprowadzą do niczego dobrego - podkreśliła prof. Staniszkis.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie