Prezydent podpisał projekt ustawy w sprawie oświaty polonijnej

Polska
Prezydent podpisał projekt ustawy w sprawie oświaty polonijnej
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda, który podpisał inicjatywę legislacyjną w zakresie oświaty polonijnej podkreślił na uroczystości w Belwederze, że ma ona prowadzić do pogłębienia wspólnoty, do symbolicznego powiedzenia: wy też jesteście polskimi uczniami i Polska to dostrzega. Wręczając odznaczenia działaczom polonijnym dziękował im, że dbają, by polskie dzieci uczyły się rodzimego języka.

- Cieszę się, że właśnie dziś, tu w Warszawie w Belwederze pod tą biało-czerwoną, którą przed chwilą podnieśliśmy na maszt mogę gościć moich rodaków przybywających z najdalszych zakątków świata. Cieszę się, bo ta biało-czerwona jest nasza. Jest wspólna, jest wszystkich tych, którzy mieszkają tu w Polsce. jest wszystkich tych, którzy mieszkają poza granicami a w sercach czują się Polakami - powiedział Duda.

 

Ulgowe przejazdy dla dzieci i nauczycieli

 

Inicjatywa prezydenta to nowelizacja ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Została opracowana, jak głosi komunikat na stronie internetowej prezydenta, jako odpowiedź na potrzeby Polonii i Polaków mieszkających za granicą.

 

Jak podkreślono, głównym celem projektu noweli "jest zrównoważenie uprawnień dzieci polskich i polonijnych uczących się poza granicami kraju (historii, geografii oraz języka polskiego) z uprawnieniami dzieci uczęszczających do szkół w Polsce, w zakresie ulg na publiczną komunikację kolejową i autobusową, wejścia do muzeów oraz parków narodowych".

 

"Projekt przyznaje uczniom szkół społecznych, prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców, polskie parafie i sekcje polskie organizowane przy szkołach międzynarodowych i zarejestrowanych w bazie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą uprawnienia do ulg na przejazdy środkami komunikacji publicznej oraz uprawnienia do ulg w przypadku wejścia do muzeów i na teren parku narodowego w Polsce" - głosi komunikat.

 

- To bardzo ważne, nawet nie dlatego, że kiedy przyjadą do naszego kraju to, tak jak dzieci i młodzież chodzący do szkół w Polsce, będą mieli zniżki na przejazdy autobusami i koleją. To ważne przede wszystkim dlatego, że tu na miejscu w Polsce będą się czuli polskimi uczniami, takimi samymi jak ich koledzy i koleżanki, którzy uczą się w Polsce - powiedział prezydent podczas uroczystości.

 

Uprawnienia dotyczące ulg na przejazdy zostają przyznane również nauczycielom uczącym w tych szkołach.

 

"Dbacie, by polskie dzieci mogły uczyć się rodzimego języka"

 

Wcześniej prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom działającym na rzecz Polonii "za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych". Przedstawiciele organizacji harcerskich działających w kraju i za granicą otrzymali od Andrzeja Dudy biało-czerwone flagi.

 

- Wręczając dzisiaj te odznaczenia, m.in. dziękowałem państwu, właśnie w imieniu Rzeczypospolitej jako prezydent, za waszą działalność dla Polaków za granicą. W wielu dziedzinach - w dziedzinie edukacji - gdzie dbacie o to, by polskie dzieci, polska młodzież mogła uczyć się rodzimego języka, mogła uczyć się rodzimej historii, by mogła w ten sposób budować swoje korzenie, swoją tożsamość, pogłębiać swój związek z ojczyzną - podkreślił prezydent podczas uroczystości na dziedzińcu Belwederu.

 

Jak dodał chodzi także o kulturę i naukę. - Przysparzając w ten sposób chwały Polsce i budując (...) tożsamość, pamięć, wszystko to, co ważne i powoduje, że Polska pozostaje w sercach - zaznaczył.

 

- I potem to młode pokolenie przekazuje ją z kolei swoim dzieciom. Przekazuje dlatego, że jest przekonane, że to sprawa ważna. Jest przekonane, bo tak zostało nauczone przez swoich rodziców, przez nauczycieli, przez wszystkich tych ludzi, Polaków, z którymi zetknęli się właśnie w instytucjach polskiej kultury, a także w instytucjach naukowych. Bardzo za to dziękuję - podkreślił Andrzej Duda.

 

Obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za granicą zainicjował Senat w 2002 r. "w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków".

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze