Flaga na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Uroczystości w Warszawie

Polska
Flaga na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Uroczystości w Warszawie
Polsat News

W poniedziałek w Dniu Flagi uroczyście podniesiono flagę na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. W podniesieniu flagi przed Kancelarią Premiera wzięła udział premier Beata Szydło, szef MON Antoni Macierewicz oraz dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Kętach, zaproszone przez szefową rządu.

W trakcie uroczystości na Placu Zamkowym odegrano hejnał warszawski. Następnie odbyła się defilada wojskowej asysty honorowej. Po uroczystości para prezydencka podeszła do zgromadzonych i rozdawała im flagi państwowe.


Uroczystość podniesienia flagi odbyła się także na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Uczestniczył w niej szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

 

Na maszcie przed Kancelarią Premiera została także podniesiona flaga Unii Europejskiej. Odegrano hymn państwowy. Dzieci, które brały udział w  uroczystości pochodzą z rodzinnych stron premier Szydło  - z powiatu oświęcimskiego.

 

 


12 lat święta polskiej flagi


Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.


2 maja - oprócz Dnia Flagi RP - obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiony przez Senat w 2002 r.

 

PAP, Polsat News

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze