Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak się z nią obchodzić? Wyjaśniamy

Polska
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak się z nią obchodzić? Wyjaśniamy
Flickr/Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0

W poprzednim ustroju właśnie dzisiaj flagi zdejmowano - dzień przed zniesionym Świętem Narodowym Trzeciego Maja. Od 2004 roku jest dokładnie odwrotnie - to moment, kiedy szczególnie czcimy nasze narodowe barwy. Jednak nie każdy wie, jak się z nimi obchodzić - w polsatnews.pl rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Dzisiejsze święto jest stosunkowo młode. W dużej mierze zawdzięczamy je Edwardowi Płonce, byłemu posłowi PO. To właśnie jego poselski projekt nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej wpłynął do laski marszałkowskiej 15 października 2003 roku.

 

W dokumencie zaproponowano ustanowienie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polski. Senat w toku prac wybrał inną nazwę - Dzień Orła Białego - ale Sejm tę poprawkę odrzucił.

 

Ostatecznie 20 lutego 2004 roku dzisiejsze święto zostało ustanowione.

 

Flaga musi być czysta i schludna

 

Z flagą trzeba umieć się obchodzić - a braki w tej wiedzy ma bardzo wielu Polaków.

 

Podstawowa zasada - flagę się eksponuje, a nie wiesza. Taki czasownik jest stosowany w każdej publikacji dotyczącej zasad obchodzenia się z naszym narodowym symbolem.

 

Eksponowana flaga nie może być wypłowiała lub zniszczona - takie należy niepublicznie spalić i zastąpić nową. To jedyny godny sposób zniszczenia jej. Ponadto warto pamiętać, że flaga nie służy do nakrywania pomników, mównic czy... stołów.

 

Ekspozycja flagi nie może także powodować jej przypadkowego zniszczenia. Nie eksponujmy jej, jeśli może zostać zniszczona np. w wyniku silnego wiatru czy opadów deszczu.

 

Flagę najlepiej umieścić na drzewcu lub maszcie. Jeśli eksponujemy ją pionowo, np. na linach lub z balkonu, kolor biały musi być widoczny po lewej stronie dla osoby patrzącej od frontu.

 

Bez napisów

 

Polacy upodobali również sobie pisanie po flagach, co szczególnie dobrze widać na transmisjach z wydarzeń sportowych. Nasi rodacy chętnie umieszczają na flagach nazwy miejscowości, z których pochodzą. Z pewnością żaden z kibiców nie ma złej woli, ale takie działanie jest niezgodne z obowiązującym prawem - na fladze państwowej nie należy umieszczać ani żadnych napisów, ani grafik. Ponadto nie wolno do niej mocować jakichkolwiek przedmiotów.

 

Równie często Polacy korzystają z flag z godłem, co także jest błędem. Nie jest ona przeznaczona dla osób prywatnych. Wyokrzystuje się ją na cywilnych lotniskach, kapitanatach i bosmanatach portów oraz na polskich statkach morskich jako banderę.

 

***

 

Po więcej dobrych rad warto sięgnąć do publikacji BBN: "Duma i szacunek. Zasady oraz dobre praktyki godnego postępowania wobec polskich symboli państwowych".

 

polsatnews.pl

pr/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze