Dania przedłużyła kontrole na granicy z Niemcami

Świat
Dania przedłużyła kontrole na granicy z Niemcami
CCTV

Rząd Danii przedłużył w poniedziałek o 30 dni, do 2 czerwca, tymczasowe wyrywkowe kontrole podróżnych na granicy z Niemcami - poinformowała minister do spraw imigracji Inger Stoejberg.

Minister uzasadniła to utrzymywaniem przez Szwecję systematycznej kontroli jej granicy z Danią. "Jeśli ubiegający się o azyl bez odpowiednich dokumentów nie mogą jechać dalej do Szwecji, to istnieje wciąż poważne ryzyko, że wielu uciekinierów i migrantów może utknąć w naszym kraju" - głosi wydany przez Stoejberg komunikat.


Zaznacza również, że w Niemczech przebywa duża liczba niezarejestrowanych uchodźców, którzy mogliby udać się do Danii, a "taki napór mógłby zagrozić porządkowi publicznemu i bezpieczeństwu wewnętrznemu w Danii".


Dania podjęła wyrywkowe sprawdzanie dokumentów tożsamości na granicy z Niemcami w reakcji na postępowanie Szwecji, która w obliczu znacznego napływu migrantów wprowadziła na początku stycznia kontrolę paszportową osób podróżujących przez cieśninę Sund. Reżim ten przedłużano następnie o kolejne miesiące. W ubiegłym tygodniu zarejestrowano w Danii 45 nowych wniosków o azyl.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie