Belgia: otwarto halę na lotnisku Zaventem, gdzie doszło do zamachu

Świat
Belgia: otwarto halę na lotnisku Zaventem, gdzie doszło do zamachu
PAP/EPA/LAURENT DUBRULE

Blisko sześć tygodni po zamachach z 22 marca na brukselskim lotnisku Zaventem została w niedzielę otwarta hala odlotów. - Bruksela wraca do gry - powiedział premier Belgii Charles Michel, odsłaniając tablicę upamiętniającą ofiary zamachów w porcie lotniczym.

Ok. 400 pasażerów wybranych lotów zostało w niedzielę odprawionych w nowej hali przy wzmożonych środkach bezpieczeństwa. W poniedziałek zacznie tam działać 111 nowych stanowisk do odprawy; w użyciu pozostanie też nadal 36 prowizorycznych stanowisk.


Wcześniej w nowo otwartej hali odlotów odbyła się specjalna uroczystość z udziałem premiera. - Wszyscy zdecydowaliśmy, że stawimy opór. Dziś stołeczne lotnisko otwiera się na nowo. Bruksela wraca do gry - powiedział Michel, stojąc przy wmurowanej tablicy z imionami i nazwiskami ofiar ataku, otoczonej kwiatami i zdjęciami.

 

Nie wszystkie szkody udało się usunąć


Nie wszystkie szkody wyrządzone w marcowym zamachu udało się już usunąć. Szef lotniska Arnaud Feist wyraził nadzieję, że lotnisko powróci do pełnej funkcjonalności w połowie czerwca, a więc przed początkiem okresu wakacyjnego.


Zaventem już wcześniej zaczęło obsługiwać niektóre połączenia, ale odprawa pasażerów odbywała się w prowizorycznym namiocie. Na początku tygodnia zaczęła działać także stacja brukselskiego metra, gdzie miał miejsce drugi zamach.


W zamachach samobójczych na lotnisku w Brukseli oraz w metrze zginęły 32 osoby.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie