"Gotowi w góry". Tatrzański Park Narodowy rozpoczął edukację turystów

Polska
"Gotowi w góry". Tatrzański Park Narodowy rozpoczął edukację turystów
PAP/Grzegorz Momot
Zakopane

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego z początkiem maja uruchomiły pilotażowy program o nazwie "Gotowi w góry" - dzięki niemu turyści dowiedzą się, jak przygotować się do wędrówki i jakie warunki panują w Tatrach, jeszcze przed wyruszeniem na szlaki z hotelu czy pensjonatu.

Specjalnie zaprojektowane tablice z pakietami materiałów edukacyjnych trafiły do stu wybranych obiektów noclegowych w Zakopanem i okolicach. Turyści nocujący w tych ośrodkach będą mogli dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują w parku narodowym, co warto spakować do plecaka przed wyruszeniem w góry, jak zaplanować wycieczkę oraz jakie panują warunki pogodowe w Tatrach.

 

Jak wyjaśnił dyrektor TPN Szymon Ziobrowski, pomysł na program "Gotowi w góry" wynikł wprost ze strategii parku.

 

Turyści bez planu

 

- Do tej pory bywa tak, że turyści idąc w góry dopiero po przekroczeniu granic parku narodowego zastanawiają się, gdzie iść. Postanowiliśmy krok po kroku to zmieniać, aby turyści byli świadomi, gdzie się znajdują, jak być przygotowanym na górską wyprawę i inaczej postrzegali otaczającą przyrodę. Zależy nam na bezpieczeństwie i satysfakcji turystów - powiedział Ziobrowski.

 

Intencją władz parku jest, aby turyści mieli dostęp do niezbędnych informacji jeszcze przed przekroczeniem bram parku narodowego, czyli  już na kwaterze. Władze parku w tym celu porozumiały się z kwaterodawcami, którzy będą dystrybuować materiały informacyjne TPN.

 

Ambitne plany na przyszłość

 

- Dzięki temu będziemy mogli zwiększyć zasięg informacyjny, a przy okazji będziemy w stanie edukować również kwaterodawców, hotelarzy, którzy są pierwszym kontaktem z turystami docierającymi pod Tatry - dodał dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Informacje na tablicach będą codziennie aktualizowane. Turyści będą mogli także pobrać materiały związane z bezpieczeństwem w górach oraz mapy.

 

Władze TPN zapewniają, że jeśli program się sprawdzi, zostanie nim objętych więcej kwater. Wsparcie programu zadeklarował już zakopiański Urząd Miasta.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie