Gitarowy Rekord Guinnessa pobity we Wrocławiu

Kultura
Gitarowy Rekord Guinnessa pobity we Wrocławiu
Polsat News

7 356 gitarzystów na wrocławskim rynku wspólnie zagrało utwór "Hey Joe" Jimiego Hendrixa, poprawiając w ten sposób rekord Guinnessa z 2014 r. Aby zagrać na Gitarowym Rekordzie Guinnessa wystarczyło mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania tego utworu.

Gitarzyści gromadzili się na wrocławskim rynku od rana. Próba bicia rekordu odbyła się po godzinie 16. Wyniki przekazał ze sceny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz pomysłodawca imprezy muzyk Leszek Cichoński. - Mamy 12 gitar więcej niż wynosił rekord - powiedział Cichoński.

 

Do pobicia rekordu liczyły się wszystkie rodzaje gitar. Można było grać także na innych instrumentach strunowych - ukulele, mandolinach, banjo, bałałajkach.


Pomysłodawcą Wielkiej Gitarowej Orkiestry, która po raz pierwszy wykonała na wrocławskim rynku utwór "Hey Joe", jest Leszek Cichoński, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich gitarzystów bluesowych, kompozytor i aranżer.


Próby pobicia rekordu Guinnessa we wspólnej grze na gitarze podejmowne są co roku 1 maja już od 13 lat. W pierwszej edycji imprezy wzięło udział 588 gitarzystów.

 

Na bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa co roku zapraszane są gwiazdy muzyki rockowej z całego świata. W tym roku amatorów gitarowych dźwięków wspomogli m.in. amerykański wirtuoz gitary Al di Meola, amerykański gitarzysta Scott Henderson oraz brytyjski zespół Status Quo.

 

Z okazji Wrocławskiego Święta Gitary odbywają się także liczne koncerty gitarowych gwiazd. W tym roku zagrają m.in. Dżem, DragonForce, Guano Apes oraz Within Temptation.

 

Wraz z gitarzystami zgromadzonymi na wrocławskim rynku zagrali również miłośnicy gitarowych dźwięków m.in. z Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Czech, Litwy czy Norwegii. Było to możliwe dzięki internetowemu połączeniu.

 

Polski rekord Guinnessa, który został ustanowiony w 2014 roku, wynosił 7344 wspólnie grających gitarzystów. To ponad trzykrotnie więcej, niż w przypadku analogicznego rekordu amerykańskiego. Do tej pory nikomu nie udało się pobić tego wyniku.

 

Polsat News, PAP

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie