Obama i Kerry przyjadą na szczyt NATO w Polsce

Świat
Obama i Kerry przyjadą na szczyt NATO w Polsce
PAP/EPA/AUDE GUERRUCCI/POOL

Informacja o tym, że prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama i sekretarz stanu John Kerry przyjadą w lipcu do Warszawy pojawiła się na stronie Departamentu Stanu przy okazji życzeń dla Polski z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ze strony amerykańskiej dyplomacji jest to pierwsza oficjalna deklaracja dotycząca szczytu NATO.

"W imieniu prezydenta Obamy i narodu amerykańskiego gratuluję Polakom obchodów 225-lecia najstarszej europejskiej konstytucji spisanej 3 maja" - stwierdził Kerry.

 

W dalszej części komunikatu sekretarz stanu poinformował, że razem z prezydentem Obamą przylecą do Polski: "Prezydent i ja zamierzamy dołączyć do was w lipcu w czasie szczytu NATO w Warszawie, który będzie wizytówką nieustającej siły i determinacji naszego Sojuszu w czasie znaczących niepokojów" - napisał Kerry.

 

Przypomniał też, że więzi między obydwoma narodami sięgają okresu amerykańskiej niepodległości, a ożywienie relacji nastąpiło po zakończeniu epoki zimnej wojny.

 

"Razem jesteśmy gotowi stawiać opór wszystkim zagrożeniom"

 

"Dzisiaj nasze narody blisko współpracują w sprawach gospodarczych i bezpieczeństwa, nasi żołnierze służą ramię w ramię w różnych regionach całego świata. Razem jesteśmy gotowi stawiać opór wszystkim zagrożeniom dla bezpieczeństwa i dobrobytu naszych obywateli" - napisał amerykański sekretarz stanu.

 

Podkreślił, że podczas swej ostatniej wizyty w Polsce był pod głębokim wrażeniem młodych naukowców, przedsiębiorców i wynalazców, z którymi się spotkał. "Ci utalentowani ludzie zbudują świetlaną przyszłość Polski i rozwiną pomysły, które sprawią, że życie stanie się lepsze i bardziej pomyślne dla nas wszystkich" - dodał.

 

Kerry zakończył oświadczenie: "Najlepsze życzenia dla Polaków w Dniu Konstytucji".

 

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca. Mają na nim zapaść ostateczne decyzje ws. wzmocnienia obecności wojskowej na wschodniej flance.

 

Polsat News, PAP

 

luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze