"Czwórka normandzka" porozmawia o Ukrainie

Świat
"Czwórka normandzka" porozmawia o Ukrainie
PAP/EPA/MICHAEL KAPPELER

Minister spraw zagranicznych Niemiec, Frank-Walter Steinmeier, zaprosił przedstawicieli władz Ukrainy, Rosji i Francji na poświęcone ukraińskiemu konfliktowi spotkanie, które ma odbyć się 11 maja w Berlinie. Zwrócił uwagę, że rozejm w Donbasie jest coraz częściej naruszany.

"Straciliśmy czas. Zawieszenie broni znowu osłabło, szybko rośnie liczba naruszeń rozejmu i liczba ofiar" - powiedział Steinmeier gazecie "Welt am Sonntag".

 

Najbliższe spotkanie tzw. czwórki normandzkiej ma być poświęcone przygotowaniu wyborów lokalnych na kontrolowanym przez separatystów wschodzie Ukrainy. Poruszony ma być też temat "interesujących propozycji" Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w sprawie ustabilizowania sytuacji w regionie.

 

Trójstronna grupa kontaktowa ds. konfliktu na wschodzie Ukrainy (Ukraina, Rosja, OBWE) oraz przedstawiciele separatystów uzgodnili wstrzymanie ognia od 30 kwietnia na czas prawosławnych świąt wielkanocnych, co najmniej do 9 maja.

 

Tymczasem były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, specjalny wysłannik Kijowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie, oświadczył w sobotę, że separatyści nie przestrzegają rozejmu w miejscowościach Szyrokyne, Awdijiwka i Marjinka. Według armii ukraińskiej w ciągu ostatniej doby na linii konfliktu dwaj jej żołnierze zginęli, a czterej zostali ranni.

 

ONZ szacuje, że od wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy zginęło ponad 9 tysięcy ludzi.

 

PAP

jak/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze