Roaming staniał. Od dziś nowe stawki

Polska
Roaming staniał. Od dziś nowe stawki
flickr/Garry Knight

30 kwietnia nastąpiło ujednolicenie i obniżenie kosztów połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej, dzięki temu za połączenia roamingowe możemy płacić mniej - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej. Docelowo opłata roamingowa będzie zniesiona.

Wszystko m.in. dzięki staraniom Polski aby ujednolicić i obniżyć koszty połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej. W ramach tej inicjatywy podjęto prace nad wprowadzeniem takiego mechanizmu naliczania opłat, który byłby prosty dla użytkownika a zarazem przyniósł obniżkę cen połączeń roamingowych. Osiągnięcie tego celu rozłożono na dwa lata, co oznacza, że kolejne zmiany nastąpią 15 czerwca 2017 r.

 

Maksymalnie 25 gr dopłaty za minutę

 

Stawki za usługi w roamingu nie będą wyższe niż obecnie. Należy wręcz spodziewać się obniżek cen za poszczególne usługi. Dlaczego? Ponieważ przeniesiono "krajową cenę detaliczną", czyli stawkę jaką płaci abonent telefonii mobilnej w kraju, na roaming. Do niej może zostać doliczona tzw. dopłata czyli sztywno ustalona stawka za poszczególne usługi.

 

Przykład:

 

- minuta rozmowy telefonicznej w kraju kosztuje np. 0,29 PLN,

 

- operator może doliczyć dopłatę za minutę połączenia wychodzącego 0,25 PLN,

 

- to abonent za minutę połączenia wychodzącego w roamingu zapłaci 0,54 PLN.

 

Tak więc wysokość stawek za poszczególne usługi w roamingu jest ściśle powiązana z posiadanym planem taryfowym. Stała natomiast jest wysokość dopłat przedstawiona poniżej.

 

Maksymalna opłata dodatkowa w roamingu:

 

- Połączenia wykonane za 1 minutę - 0,25

 

- SMS - 0,10

 

- MMS - 0,25

 

- Przesyłanie danych za 1 MB - 0,25

 

Należy pamiętać, że koszt minuty połączenia odebranego jest stały niezależnie od posiadanego planu taryfowego i wynosi 0,05 PLN.

 

Można zmienić pakiet

 

Ważne jest również, że klienci mogą wybrać inną taryfę roamingową. Oznacza to, że jeżeli abonent jest zadowolony z wykupionego pakietu - może z niego korzystać, a po wyczerpaniu pakietu kupić kolejny lub przejść na rozwiązanie opisane powyżej. Abonent ma również prawo do dowolnego przechodzenia między taryfami roamingowymi, a zmiana taka powinna odbyć się w ciągu jednego dnia roboczego.

 

W okresie docelowym, tj. od dnia 15 czerwca 2017 r., opłata dodatkowa, o której mowa powyżej nie będzie pobierana, a operator będzie rozliczał połączenia wg krajowej ceny detalicznej.

 

PAP

 

 

az/am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie