W Warszawie zobaczysz oryginał Konstytucji 3 maja. Tylko przez jeden dzień

Polska
W Warszawie zobaczysz oryginał Konstytucji 3 maja. Tylko przez jeden dzień
Flickr.com/Krzysztof Belczyński

W Galerii Kordegarda zostanie otwarta wystawa poświęcona pierwszej ustawie zasadniczej w Europie, a drugiej na świecie. Oryginał Konstytucji 3 Maja, na co dzień przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych, 3 maja będzie wyjątkowo dostępny dla zwiedzających w godzinach od 11 do 19.

Publiczna prezentacja dokumentu odbywa się niezwykle rzadko. Także dlatego, że Konstytucja 3 Maja to jeden z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego. W kwietniu 2015 roku otrzymał prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label), jako jeden z dwudziestu wówczas obiektów w Europie - obecnie znak ten posiada 29 obiektów. Ponadto w 2014 roku historyczny dokument został wpisany na listę krajową programu UNESCO "Pamięć Świata".

 

W Galerii Kordegarda będzie można zobaczyć jeden z dwóch równorzędnych oryginałów, pochodzący z Archiwum Publicznego Potockich.

 

Wystawa na temat Konstytucji 3 Maja w Galerii Kordegarda potrwa od 3 maja do 8 maja. Jednak oryginał dokumentu będzie dostępny dla zwiedzających tylko pierwszego dnia wystawy. W kolejnych dniach odwiedzajacy warszawską Kordegardę zobaczą kopię.

 

Wstęp do galerii jest bezpłatny.

jak/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie