Rzepliński u prezydenta. Nie założył krawata

Polska
Rzepliński u prezydenta. Nie założył krawata
Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezes TK Andrzej Rzepliński został w czwartek zaproszony do pałacu prezydenckiego na uroczystość ślubowania nowego sędziego Trybunału. Jak zauważyli internauci, w przeciwieństwie do innych gości, szef TK nie miał krawata.

- Nie jest rolą TK wybieranie przepisów, które będzie stosował i ocenianie, które przepisy obowiązują, a które TK może pominąć - powiedział w czwartek prezydent po przyjęciu ślubowania od nowego sędziego  Zbigniewa Jędrzejewskiego, wybranego przez Sejm głosami PiS. Zastąpuje on sędziego Mirosława Granata, którego kadencja dobiegła końca.


Na uroczystości był obceny przezs Trybunalu KOnstytucyjengo Andrzej Rzepliński. Fakt, że nie założył krawata był szeroko komentowany w mediach społecznościowych.

 

 

 

 

 

"Czarny dzień dla demokracji"

 

To "czarny dzień" dla demokracji, przyjęcie ślubowania od nowego sędziego TK świadczy o ubezwłasnowolnieniu prezydenta - ocenili liderzy PO i Nowoczesnej. Według PSL prezydent nie jest arbitrem w sporze wokół TK. Według Kukiz'15 przyjęcie ślubowania odbyło się zgodnie z prawem. PiS replikował, iż opozycja po raz kolejny bezproduktywnie krytykuje władzę.


Wyboru nowego sędziego TK Sejm dokonał przed dwoma tygodniami. Kandydatura prof. Jędrzejewskiego została zgłoszona przez PiS. Sędzia TK wybierany jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Opozycyjne kluby umówiły się, by nie brać udziału w głosowaniu nad wyborem sędziego TK, w ten sposób chciały doprowadzić do braku kworum.

 

Głosowanie "na dwie ręce"


W głosowaniu wzięło udział jednak kilkoro posłów klubu Kukiz'15, w tym posłanka Małgorzata Zwiercan, która zagłosowała za siebie i za posła Kornela Morawieckiego (oboje są już poza klubem Kukiz'15). Wywołało to protesty posłów opozycji, którzy podkreślali, że zwracali marszałkowi Sejmu tuż po głosowaniu uwagę, że doszło podczas niego do nieprawidłowości. Postępowanie sprawdzającego ws. tego sejmowego głosowania rozpoczęła w ubiegłym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie.


Decyzję o przyjęciu ślubowania od prof. Jędrzejewskiego poprzedziła wymiana korespondencji z marszałkiem Sejmu, który w pismach do prezydenta poinformował, iż uchwała ws. wyboru sędziego Jędrzejewskiego została podjęta skutecznie. Prezydent, pytany o przyjęcie ślubowania od prof. Jędrzejewskiego powiedział, że chciałby, by Trybunał Konstytucyjny jak najprędzej miał pełny skład.

 

polsatnews.pl, PAP

am/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie