Rekordziści alimentacyjni, czyli 435 tys. zł długu

Polska
Rekordziści alimentacyjni, czyli 435 tys. zł długu
Pixabay.com/froot

Średnia zaległość dłużnika alimentacyjnego to 31,8 tys. złotych. Rekordzistą jest 48-letni mieszkaniec województwa lubelskiego, który nie zapłacił w sumie 435 tys. zł - wynika z raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Co najmniej 600 tysięcy dzieci nie dostaje zasądzonych alimentów ani od rodziców, ani z Funduszu Alimentacyjnego.

Informacje o dłużnikach alimentacyjnych przekazało do BIG InfoMonitor 2236 z 2478 gmin w Polsce oraz 103 osoby prywatne posiadające wyrok sądowy z tytułem wykonawczym.

 

Jednak, jak zaznaczają twórcy raportu, mimo zmian, które 1 lipca 2015 r. nałożyły na gminy obowiązek przekazywania informacji o dłużnikach alimentacyjnych do wszystkich biur informacji gospodarczej w Polsce, część samorządów nadal z tego obowiązku się nie wywiązała, a te, które to robią, nie zawsze przekazują całość danych.

 

Śląsk "wygrywa"

 

Do końca marca w bazie dłużników tej firmy znajdowało się 270 tysięcy osób niepłacących alimentów. W ciągu ledwie dwóch miesięcy liczba ta wzrosła o 9 tys. osób. Najwięcej, bo ponad 4 tys., przybyło w Małopolsce i jest ich obecnie ponad 16 tys. Łączne ich zadłużenie wynosi 179 mln zł. Tylko w województwie łódzkim odnotowano spadek dłużników alimentacyjnych i to o 8743 osoby.

 

Z raportu BIG InfoMonitor wynika, że ponad 600 tysięcy dzieci nie dostaje zasądzonych alimentów ani od rodziców, ani z Funduszu Alimentacyjnego. Największy problem ma województwo śląskie, z którego pochodzą 32 tysiące dłużników.

 

Infografika: BIG InfoMonitor

 

"Stać ich, ale nie płacą"

 

BIG InfoMonitor zbadał też, w jaki sposób Polacy traktują dłużników alimentacyjnych. Bardzo negatywnie niewywiązywanie się z takiego zobowiązania ocenia 69 proc. Polaków.

 

Częściej negatywnie wypowiadają się o takich osobach kobiety, a także respondenci w wieku 45-60 lat oraz osoby z wykształceniem wyższym.

 

44 proc. respondentów odpowiedziało, że osobiście zna kogoś, kto unika płacenia na dzieci, a spośród tych którzy znają aż 69 proc. twierdzi, że dłużnicy ci mają możliwości finansowe i "celowo" nie płacą.

 

 

polsatnews.pl

 

 

jak/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie