Kobieta informatyk: statystycznie jest około 30-tki i zarabia do 5 tys. zł

Technologie
Kobieta informatyk: statystycznie jest około 30-tki i zarabia do 5 tys. zł
pixabay/CC0 Public Domain

75 proc. badanych kobiet, które pracują w branży IT oceniło, że warto to robić. Co piąta (21,5 proc) przyznała że jest im dużo trudniej niż mężczyznom, prawie połowa (45,7 proc) , że "trochę trudniej" – wynika z raportu firmy doradztwa personalnego Hays.

W badaniu wzięło udział 1035 kobiet pracujących w branży informatycznej, które odpowiedziały na pytania dotyczące ich doświadczeń zawodowych, wykształcenia oraz opinii na temat pracy.

 

40 proc. kobiet w IT bez wykształcenia kierunkowego


Z  raportu wynika, że ponad połowa z nich jest wieku 25-30 lat, nieco ponad jedna piąta ma do 24 lat lub jest przedziale wiekowym 31-40 lat. Tylko jedna trzecia ma kierunkowe wykształcenie w dziedzinie IT, prawie 40 proc. takiego nie posiada.

 

wiek

 

Ponad 22 proc. z nich pracuje na stanowisku Software Developer, co dziesiąta jako Software Tester oraz Project Manager.


- Słyszymy o kilku powtarzających się korzyściach pracy w tej branży. Po pierwsze, to szybko rozwijający się sektor, bez sztywnych struktur i hierarchii oraz otwarty na nowe osoby. Po drugie, umiejętności i kompetencje są najważniejsze, co powoduje przejrzystość zasad gry. Kobiety wskazują też dobre zarobki i w sumie brak bezrobocia w tej branży - ocenia Kamila Sidor, szefowa organizacji Geek Girls Carrots, zrzeszającej kobiety pracujące w IT.


Niezłe zarobki, możliwości rozwoju kariery


Najwięcej uczestniczek badania (23 proc.) zarabia około 3,5 tys. zł netto. Kolejna podobnej wielkości grupa może liczyć na uposażenie w wysokości ok. 5 tys. zł, zaś co dziesiąta otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 7 tys. zł netto.

 

zarobki

 

Większość respondentek twierdzi, że w trakcie kariery zawodowej w IT spotkały się z przeciwnościami wynikającymi z ich płci. Odpowiedź "bardzo często" wybrało zaledwie 8 proc. badanych, jednak aż 48 proc. wskazało odpowiedź "kilka razy". 44 proc. ankietowanych uważa, że nigdy nie musiało pokonywać żadnych przeciwności zawodowych związanych z ich płcią.


Większość kobiet, które miały do czynienia z tego typu sytuacjami, wskazuje na konieczność większego wysiłku przy udowadnianiu swoich umiejętności, różnego rodzaju niestosowne żarty oraz problemy z przyjęciem do pracy lub otrzymaniem awansu.

 

polsatnews.pl, infografika: Hays

ptw/grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze