Jędrzejewski włączony do składu orzekającego TK. Jest 12, 15 a nawet 18 sędziów

Polska
Jędrzejewski włączony do składu orzekającego TK. Jest 12, 15 a nawet 18 sędziów
PAP/Jacek Turczyk

Według informacji na stronie TK, skład orzekający Trybunału liczy obecnie 12 osób. Trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu sędziów "oczekuje na złożenie ślubowania". Trzech wybranych w tej kadencji i zaprzysiężonych przez prezydenta "oczekuje na podjęcie obowiązków sędziowskich". Natomiast zdaniem prezydenta, po tym gdy ślubowanie złożył Jędrzejewski TK składa się 15 sędziów.

Sędzia Zbigniew Jędrzejewski został wybrany w miejsce sędziego Mirosława Granata, którego kadencja dobiegła końca w środę. Podczas głosowania w Sejmie nad kandydaturą Jędrzejewskiego Małgorzata Zwiercan zagłosowała także za Kornela Morawieckiego. Opozycja domagała się reasumpcji głosowania, ale marszałek Sejmu Marek Kuchciński zakończył obrady. Twierdzi także, że w sprawie reasumpcji nie wpłynął formalny wniosek. W czwartek ślubowanie od nowego sędziego TK przyjął prezydent.

 

Aktualny skład TK

 

Poza sędzią Jędrzejewskim w skład orzekający Trybunału wchodzą: prezes TK Andrzej Rzepliński, wiceprezes Stanisław Biernat oraz: Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Marek Zubik, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Andrzej Wróbel, Leon Kieres, Piotr Pszczółkowski i Julia Przyłębska.


Status sześciu innych sędziów - jak wskazano - "wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2015 r." ws. ustawy o Trybunale.

 

Jak podkreślono na stronie TK, trzech sędziów wybranych w październiku ubiegłego roku przez poprzedni Sejm - Roman Hauser, Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak - "oczekuje na złożenie ślubowania", natomiast trzech wybranych w grudniu - Henryk Cioch, Lech Morawski i Mariusz Muszyński - "oczekuje na podjęcie obowiązków sędziowskich".


W osobie sędziego "emanuje wola Sejmu"


- Cieszę się, że dziś mogę od pana sędziego odebrać ślubowanie, cieszę, bo oznacza ono, że Trybunał Konstytucyjny składa się w tym momencie - tak jak przewiduje to konstytucja, znowu z 15 sędziów - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości ślubowania nowego sędziego w Pałacu Prezydenckim, zwracając się do Jędrzejewskiego. Dodał, że w osobie Jędrzejewskiego "emanuje wola Sejmu co do wyboru sędziego TK, a poprzez wolę Sejmu, także wola suwerena".


Jak podkreślił Duda, uzupełnieniem wyboru na sędziego TK jest złożenie ślubowania przed prezydentem. - Akt ten ma charakter nie tylko ustawowy, ale ma charakter istotnie symboliczny, albowiem to prezydent RP jest najwyższym przedstawicielem polskiego państwa, a zarazem jest gwarantem ciągłości władzy państwowej - mówił prezydent.


Troje sędziów bez przysięgi


Od kilku miesięcy trwa kryzys wokół TK, który od końca listopada do początku kwietnia nie wydawał innych orzeczeń niż związanych ze sprawami TK. 3 grudnia zeszłego roku TK orzekł o niekonstytucyjności przepisu ustawy o TK, w zakresie w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Tym samym TK uznał, że wybór pozostałej trójki - Hausera, Jakubeckiego i Ślebzaka - był zgodny z konstytucją. Prezydent nie odebrał od tych trzech osób ślubowania.


TK nie wyznaczał do kwietnia terminów rozpraw, chcąc najpierw zbadać grudniową nowelę ustawy o TK autorstwa PiS. 9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela narusza konstytucję. Według rządu, nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany - podobnie jak kolejne - wydawane z pominięciem grudniowej noweli.


Nowela określa m.in. pełny skład TK jako co najmniej 13-osobowy i wprowadza zasadę rozpatrywania spraw według kolejności wpływu. Zdania odrębne 9 marca złożyli sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski, według których TK powinien orzekać w składzie 15 sędziów i działać według przepisów nowelizacji. Po zbadaniu tej nowelizacji TK wydaje kolejne wyroki - dotychczas wydał ich pięć. Na maj zaplanowane jest ogłoszenie dwóch kolejnych orzeczeń.

 

PAP, polsatnews.pl

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie