Jaki i Budka o projekcie ustawy o TK. "Rozwiązanie to kompromis" kontra "udajecie, że chcecie kompromisu"

Polska

- Ciągle składamy jakieś oferty, żeby ten konflikt rozwiązać, ale rozwiązanie konfliktu musi polegać na kompromisie - powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w programie "Państwo to my". - Rzeczniczka PiS nazywa sędziów TK grupą kolesi, po czym państwo udajecie, że chcecie jakiegoś kompromisu - odpowiedział Borys Budka z PO, były minister sprawiedliwości.

- To nasza kolejna propozycja wyjścia z tego pata prawnego - mówił Jaki o złożonym dzisiaj w Sejmie przez PiS projekcie ustawy o TK. - Przygotowaliśmy jedną propozycję ustawy, to jest druga propozycja, w międzyczasie były jeszcze propozycje publiczne, m. in. takie: wybierzmy TK na nowo, wy opozycja możecie wskazać większość sędziów, my wybierzemy mniejszość – dodał wiceminister w programie prowadzonym przez Jarosława Gugałę.


- Jeżeli przedstawiciele opozycji - PO, Nowoczesnej - ciągle nam mówią, że kompromis to jest opublikowanie wyroku, to znaczy, że oni nie posuwają się do tyłu ani o kroczek. To nie jest klasyczne znaczenie słowa kompromis - podsumował Jaki.

 

"PiS mami opinię publiczną"


- To nie rozwiązuje tego problemu, który PiS wywołało podejmując nielegalne uchwały. PiS od 3 grudnia cały czas mami opinię publiczną jakimiś rzekomymi projektami, które by poprawiały cokolwiek - replikował Budka.


- Wcześniej pan minister Jaki kpił z TK mówiąc że mogą sobie wypić espresso i zamówić ciasteczka na posiedzenie. Rzeczniczka PiS nazywa sędziów TK "grupą kolesi", po czym państwo udajecie, że chcecie jakiegoś kompromisu - powiedział polityk PO.


- Chcemy pracować nad tym by w Polsce było dobre prawo, ale nie możecie państwo mówić o kompromisie w przypadku, gdy nie chcecie publikować wyroku i gdy prezydent RP blokuje legalnie wybranych 3 sędziów - na co wskazuje TK, Komisja Wenecka, a tylko wy, państwo z PiS zamykacie na to oczy - zauważył Budka.

 

Polsat News

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie