Śnieżyce w Austrii. 9 tys. gospodarstw bez prądu

Świat
Śnieżyce w Austrii. 9 tys. gospodarstw bez prądu
PAP/EPA/Patrick Seeger

Łamiące się pod ciężarem mokrego śniegu drzewa pozrywały w czwartek linie energetyczne w Karyntii, kraju związkowym na południu Austrii. Śnieżyce narażają na poważne kłopoty nie tylko pozostających w domu mieszkańców, ale także kierowców.

W nocy ze środy na czwartek wolontariusze z Czerwonego Krzyża dostarczali gorące napoje i posiłki setkom ludzi, których pojazdy utknęły na autostradach w Karyntii. W niektórych rejonach stanęła komunikacja kolejowa.

 

Policja przestrzega kierowców przed wyjazdami na wyżej położone tereny, jeśli zmienili już w swych samochodach opony na letnie. W niektórych rejonach obowiązuje zakładanie łańcuchów na koła.

 

Po 30 latach

 

Meteorolodzy informują, że poprzednio tak obfite opady śniegu w tym kraju związkowym w drugiej połowie kwietnia notowano ok. 30 lat temu. Prognozy na najbliższe dni są już bardziej optymistyczne - śnieg powinien przestać padać.

 

Poprawiła się sytuacja w Styrii. Dostawy prądu przywrócono w czwartek do niemal wszystkich z 6 tys. gospodarstw domowych, które poprzedniego dnia z powodu śnieżyc były go pozbawione. Także prawie wszystkie szosy w Styrii były już w czwartek rano przejezdne.

Trwa szacowanie szkód, jakie przymrozki i śnieżyce wyrządziły w rolnictwie. Są obawy, że straty sięgną wielu setek milionów euro.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie