"Rząd zawłaszczył media publiczne". PO zaskarżyła tzw. małą ustawę medialną do TK

Polska
"Rząd zawłaszczył media publiczne". PO zaskarżyła tzw. małą ustawę medialną  do TK
Polsat News

Senatorowie PO skierowali w czwartek wniosek do TK o zbadanie zgodności tzw. małej ustawy medialnej z Europejską Konwencją Praw Człowieka Rady Europy i Kartą Praw Podstawowych UE. Zdaniem senatora PO Bogdana Klicha, dzięki tej ustawie rząd "zawłaszczył media publiczne".

Uchwalona pod koniec grudnia ub.r. tzw. mała ustawa medialna, czyli nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji spowodowała wygaśnięcie mandatów poprzednich członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Oprócz tego zmniejszyła liczebność rad nadzorczych spółek medialnych, a także powierzyła ministrowi skarbu powołanie ich nowych organów do czasu - jak zapisano w noweli - wprowadzenia "nowej organizacji mediów narodowych".

 

"Sprzeczne z Konwencją Praw Człowieka"

 

- Grupa senatorów złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności tym razem nie z konstytucją, ale z ratyfikowanymi przez Polskę aktami prawnymi międzynarodowymi tzw. małej ustawy medialnej, której efektem jest tzw. dobra zmiana w mediach publicznych" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej szef klubu senatorów PO Bogdan Klich.

 

Według niego, przepisy "małej" ustawy medialnej, które pozwoliły na zmianę władz TVP i Polskiego Radia są m.in. sprzeczne z art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Mówi on m.in., że "każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe".

 

"Skok na media publiczne"

 

- Został dokonany swoisty skok na media publiczne przez rząd, a minister skarbu, który ma prawo do tego, żeby dowolnie odwoływać i powoływać zarówno prezesów, jak i zarządy mediów publicznych, realizuje w ten sposób politykę propagandową rządu - nie w interesie opinii publicznej, ale w interesie rządzącej większości. Na to w kraju demokratycznym nie ma zgody - powiedział senator PO.

 

Na mocy nowelizacji mandaty poprzednich członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły 8 stycznia - w dniu wejście w życie nowych przepisów. Nowe zarządy i rady (liczące trzech członków) zostały powołane "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Nowela straci moc z dniem 30 czerwca 2016 roku.

 

W czwartek po południu Sejm zajmie się projektami tzw. dużej ustawy medialnej, której celem jest przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP w media narodowe, a także wprowadzenie 15-złotowej opłaty audiowizualnej.

 

PAP

kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze