Rosyjskie władze zatrzymały siostrę Sawczenko

Świat
Rosyjskie władze zatrzymały siostrę Sawczenko
Nadia Sawczenko, foto.: Ukrainian TV channel «Inter»/Wikimedia Commons

"Weronika Sawczenko, siostra ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, została zatrzymana w Rosji i znajduje się na posterunku policji" - poinformowała w środę wieczorem służba prasowa MSZ Ukrainy. Zatrzymano też jej paszport.

Według ukraińskiego MSZ zatrzymanej towarzyszy ukraiński konsul, który podejmuje działania w celu jej zwolnienia. Interweniuje również ambasada Ukrainy w Moskwie.

 

Nie są jasne powody zatrzymania. Interfax Ukraina cytuje adwokata Nadii Sawczenko, Ilii Nowikowa, według którego Weronice zarzuca się "znieważenie sędziego".

 

Zarzuty i areszt

 

Nadia Sawczenko została 22 marca skazana przez rosyjski sąd na 22 lata kolonii karnej za rzekomy udział w spowodowaniu śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy w Donbasie. Wyrok uprawomocnił się 5 kwietnia.

 

Następnego dnia Sawczenko ogłosiła głodówkę protestacyjną domagając się umożliwienia jej powrotu na Ukrainę. Protest przerwała 19 kwietnia na prośbę prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki.

 

Poroszenko poinformował 24 kwietnia, że uzgodnił podczas telefonicznej rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, wstępne warunki ekstradycji Sawczenko na Ukrainę.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze