"Protest porzuconych butów". Chorwaci chcą zatrzymać młodych w kraju

Świat
"Protest porzuconych butów". Chorwaci chcą zatrzymać młodych w kraju
PAP/EPA/Antonio Bat

Dziesiątki par używanych butów ustawione pośrodku centralnego placu Zrinjevac w stolicy kraju, Zagrzebiu. To forma protestu chorwackich związkowców przeciwko niemocy rządu wobec wzbierającej fali emigracji zarobkowej młodzieży, która nie znajduje pracy w kraju.

Jak wyjaśnił dziennikarzom przedstawiciel Unii Niezależnych Związków Zawodowych Chorwacji (SSSH), buty symbolizują "kopniaka, którym politycy traktują młodych Chorwatów, nie troszcząc się o tworzenie dla nich stanowisk pracy w ojczyźnie".

 

- Nie chcę spędzić najbardziej produktywnych lat w moim zawodzie w państwie, które słynie z korupcji, nepotyzmu i braku szacunku dla wiedzy i wykształcenia - głosi transparent wywieszony na placu Zrinjevac, obok "ekspozycji butów", których przybywa z każdą godziną.

 

Według najnowszych sondaży większość wykształconych młodych Chorwatów wyjeżdża z ojczyzny, która od 2013 roku jest członkiem Unii Europejskiej. Przyczyna, jak twierdzą związkowcy, to bardzo niskie zarobki, złe warunki pracy i wysokie bezrobocie, które przekroczyło w ubiegłym roku 16 proc., a 40 proc. wśród młodzieży.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie