Powstanie musical o Janie Pawle II. Kawalec w roli papieża

Kultura
Powstanie musical o Janie Pawle II. Kawalec w roli papieża
PAP/Jakub Kamiński

Jacek Kawalec będzie odtwórcą głównej roli w powstającym musicalu o Janie Pawle II. Aktor filmowy i teatralny wcieli się w rolę dorosłego Karola Wojtyły - metropolity krakowskiego i papieża. Premiera widowiska 25 lutego w krakowskiej TAURON Arenie. Trwa sprzedaż biletów.

- To ogromne wyzwanie i duża odpowiedzialność, bo wszyscy mamy jakieś wyobrażenie o Janie Pawle II. W tym musicalu chcemy pokazać go nie jako papieża, ale przede wszystkim jako człowieka - powiedział Jacek Kawalec. Zdaniem aktora fenomen papieża z Polski polegał na tym, że potrafił on łączyć ludzi. - Pamiętam tłumy warszawiaków, które przyszły oddać mu hołd. Widziałem tam różnych ludzi: i tych głęboko wierzących i tych, którzy prawdopodobnie wcale do Kościoła nie chodzą - zauważył.

 

Spektakl "Karol" jest widowiskiem muzyczno-tanecznym utrzymanym w stylistyce pop i rock. Pojawią się w nim też piosenki literackie i aktorskie oraz ballady. Jak wskazuje odtwórca tytułowej roli Jacek Kawalec, scenariusz widowiska został napisany w taki sposób, aby w wymiarze poetyckim i muzycznym przypomnieć Polakom wielką osobowość Jana Pawła II i dać im raz jeszcze przeżyć wzruszenia i emocje, jakie wpisane były w jego wyjątkowy pontyfikat.

 

Pierwszy musical o Janie Pawle II

 

"Karol" to pierwszy w Polsce musical poświęcony życiu św. Jana Pawła II. Reżyserem spektaklu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego, jednej z najlepszych scen musicalowych w Polsce. Muzykę do musicalu napisał Filip Siejka, warszawski kompozytor, autor przebojów takich artystów jak Patrycja Markowska, Natalia Kukulska, Michał Bajor, Zbigniew Wodecki czy zespołów Perfect i Feel.

 

W spektaklu, na którego premierę sprzedanych jest już pół tysiąca wejściówek, wystąpią też znani polscy aktorzy i muzycy: Anna Wyszkoni, bracia Piotr i Wojciech Cugowscy czy Agata Nizińska. Część ról ciągle nie jest jeszcze obsadzona. Będą one wyłonione podczas organizowanych na początku maja castingów.

 

Widowisko zrealizowane z dużym rozmachem

 

- To będzie musical o pogodnym chłopaku z Wadowic, który chciał żyć, tak, jak jego rówieśnicy, chodząc po górach, kibicując swojej ukochanej drużynie piłkarskiej, śmiejąc się, marząc, bawiąc się. Ale dziejąca się na wyciągnięcie ręki historia kazała mu dokonywać zupełnie innych wyborów o fundamentalnym znaczeniu dla losów Polski i losów całego świata - podkreślił Michał Kaczmarczyk, autor scenariusza.

 

Musical "Karol" ma być widowiskiem realizowanym z dużym rozmachem. Na scenie pojawi się 40 wokalistów, aktorów i tancerzy oraz 60 statystów. Przy jego produkcji i realizacji pracuje 200 osób, 3 tiry dekoracji, oświetlenia, konstrukcji scenicznych i multimedialnych. Spektakl będzie można zobaczyć w całym kraju. Obok krakowskiej TAURON Areny musical będzie wystawiany m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. W sieci trwa już sprzedaż biletów na pierwsze koncerty.

 

KAI

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze