Pierwsza rakieta wystartowała z nowego kosmodromu Wostocznyj. Zobacz film

Technologie
Pierwsza rakieta wystartowała z nowego kosmodromu Wostocznyj. Zobacz film
YouTube.com/Телестудия Роскосмоса

Rosyjska rakieta Sojuz 2.1a pomyślnie wystartowała w czwartek nad ranem z nowego kosmodromu Wostocznyj wynosząc na orbitę okołoziemską trzy satelity naukowe. Pierwsza próba startu w środę, którą obserwował osobiście prezydent Putin, była nieudana.

Putin, który specjalnie przyleciał z Moskwy aby obserwować start na inaugurację nowego kosmodromu, był wyraźnie zawiedziony i niezadowolony.

 

Na posiedzeniu komisji, która miała określić przyczynę odwołania startu rakiety zwrócił uwagę na dużą ilość "zakłóceń" w rosyjskim programie kosmicznym i wezwał do ich usunięcia.

 

Czekał do skutku

 

Zapowiedział, że pozostanie na kosmodromie, usytuowanym w odległości 5500 km na wschód od Moskwy, w Kraju Amurskim przy granicy z Chinami, do drugiej próby startu.

 

Pierwszy start rakiety z nowego kosmodromu miał nastąpić w środę o godz. 5.01 czasu moskiewskiego (godz. 4.01 czasu polskiego).

 

Zaledwie na półtorej minuty przed tą chwilą system automatyczny podał sygnał odwołania przygotowania do startu. Później poinformowano, że start nie udał się z powodu "zakłóceń pracy automatycznego systemu sterowania".

 

 

Inwestycja pochłonęła ok. 2 mld dolarów

 

Kosmodrom Wostocznyj, określany przez rosyjskie media jako "najnowocześniejszy na świecie", ma w perspektywie uniezależnić Rosję od kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. W przyszłości mają być z niego wysyłane na orbitę załogowe i bezzałogowe statki kosmiczne i satelity komercyjne.

 


Zdjęcie z budowy kosmodromu Wostocznyj, fot. Flickr/Dima Ostrovsky/CC BY 2.0

 

Budowę kosmodromu utrudniały opóźnienia i postępowania karne przeciwko menedżerom firm podwykonawczych podejrzanym o defraudację.

 

Transmisja na żywo:

 

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie