Nowoczesna zawiadomiła prokuraturę ws. "kolesi"

Polska
Nowoczesna zawiadomiła prokuraturę ws. "kolesi"
PAP/Paweł Supernak
Kamila Gasiuk-Pihowicz

Zawiadomienie dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa przez rzeczniczkę klubu PiS Beatę Mazurek, polegającego na znieważeniu organu konstytucyjnego, jakim jest Sąd Najwyższy. Chodzi o wypowiedź o "zespole kolesi" - poinformowała Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). Zapowiedziała też, że jeśli premier nie opublikuje wyroku TK z 9 marca, Nowoczesna zgłosi skargę do sądu dministracyjnego.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego we wtorkowej uchwale stwierdziło, że "nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności jakiegoś przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z konstytucją już z chwilą ogłoszenia wyroku". Komentując tę sprawę, Mazurek stwierdziła, że "jest to dalsze szerzenie się anarchii w naszym kraju". - Tak naprawdę zebrał się zespół kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy - powiedziała Mazurek.

 

Gasiuk-Pihowicz powiedziała, że Nowoczesna "absolutnie" nie akceptuje takich wypowiedzi.

 

- Prawo i Sprawiedliwość uderza w ważną polską instytucję, w Sąd Najwyższy, organ konstytucyjny. Nie rozumiem, jak to możliwe, że posłowie PiS nazywają siebie patriotami, uderzając w tak ważną polską instytucję. Nowoczesna na to nie pozwoli, będziemy podejmowali wszelkie możliwe środki prawne, aby zatrzymać bezprawie szerzone przez PiS - zapowiedziała posłanka Nowoczesnej.

 

Przypomniała, że klub Nowoczesnej złożył wniosek do sejmowej komisji etyki poselskiej w sprawie wypowiedzi Mazurek.

 

"Wzywamy premier w trybie prawa administracyjnego"

 

Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna) poinformowała ponadto, że Nowoczesna skierowała pismo do premier Szydło, w którym wzywa ją do "usunięcia naruszenia prawa w postaci braku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego" z 9 marca ws nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS.

 

- Wzywamy premier w trybie przepisów prawa administracyjnego. Jeżeli nasze wezwanie nie zostanie wykonane, jeżeli premier nie opublikuje wyroku Trybunału (...) zgłosimy skargę do sądu administracyjnego - zapowiedziała Dolniak.

 

"Wyrok TK to nie wyrok"

 

Od kilku miesięcy trwa kryzys wokół TK, który od końca listopada do początku kwietnia nie wydawał innych orzeczeń niż związanych ze sprawami TK. Nie wyznaczał terminów rozpraw, chcąc najpierw zbadać grudniową nowelę ustawy o TK autorstwa PiS. 9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela narusza cztery zasady konstytucji. Za niezgodne z konstytucją uznał jej szesnaście zapisów.

 

Zdania odrębne złożyli sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski (oboje wybrani głosami PiS), według których TK nie mógł pominąć noweli przy jej badaniu (określa ona m.in. pełny skład TK jako co najmniej 13-osobowy i kolejność rozpatrywania spraw).

 

Według rządu, nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany, podobnie jak kolejne - wydawane z pominięciem grudniowej noweli. Po zbadaniu tej nowelizacji TK wydaje kolejne wyroki - do wtorku wydał ich pięć.

 

PAP, polsatnews.pl, wideo: Polsat News, foto: PAP/Paweł Supernak

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie