Lekarze: zorba poprawia kondycję osób starszych

Technologie
Lekarze: zorba poprawia kondycję osób starszych
Flickr/Kurt Bauschardt/CC BY-SA 2.0

Grecki taniec poprawia kondycję fizyczną pacjentów w podeszłym wieku cierpiących na niewydolność serca, wynika z badań opublikowanych w European Journal of Cardiovascular Nursing. Rehabilitacja tańcem spowodowała u pacjentów lepszą skoczność i poprawę wytrzymałości mięśni.

- Taniec jest ważnym elementem greckiej kultury, nieodłącznym punktem wesel i rodzinnych uroczystości. Jest też bardzo popularny wśród osób starszych - mówi Zacharias Vordos z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach. 

 

- Zakładaliśmy, że włączenie tradycyjnych greckich tańców do rehabilitacji pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca, podniesie jej atrakcyjność. Wyniki naszych badań pokazały jednak dużo więcej - okazało się, że taniec ma niebagatelny wpływ na sprawność fizyczną tych osób!

 

Tańcz i skacz

 

Do badania włączono 40 pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca. Połowę z nich przydzielono losowo do programu 3-miesięcznej rehabilitacji, opartego o tradycyjne greckie tańce ludowe. Pozostała dwudziestka stanowiła grupę kontrolną i nie wykonywała żadnych ćwiczeń. Treningi składały się z trzech 40-65 min. sesji tygodniowo. Pacjenci mieli średnio 73 lat i do tej pory prowadzili siedzący tryb życia. 

 

Naukowcy postanowili zbadać motorykę pacjentów z obu grup, testując ich skoczność na początku i na końcu badania. Mierzono wysokość skoków, wytrzymałość i prędkość ich wykonywania, a także czas, w jakim stopy pozostawały w kontakcie z podłożem. Zwracano też uwagę na siłę mięśni nóg, a ich wytrzymałość oceniano za pomocą testu 6 minut chodzenia.

 

Nie stwierdzono różnic między grupami w zakresie żadnego z pomiarów na początku badania. Po trzech miesiącach pacjenci z grupy tanecznej skakali wyżej i szybciej niż pozostali. Mieli także silniejsze nogi i mogli chodzić dalej, wykazując większą wytrzymałość.

 

Wzmacniaj nogi

 

Kiedy naukowcy porównali skuteczność grupy tanecznej na początku i na końcu badania, okazało się, że ich wytrzymałość, siła nóg i skoczność poprawiły się o 10% w stosunku do grupy kontrolnej.

 

- Nasze badanie pokazuje, że tradycyjne greckie tańce zwiększają siłę, wytrzymałość i skoczność pacjentów w podeszłym wieku z problemami kardiologicznymi - potwierdza dr Vordos. - Pacjenci z grupy tanecznej osiągnęli lepsze wyniki na koniec programu treningowego prawdopodobnie dlatego, że mieli silniejsze mięśnie nóg.

 

Według badacza, włączenie elementów tańca do tradycyjnej rehabilitacji może dać pacjentom większą niezależność w codziennym życiu, pozwalając im do późnego wieku samodzielnie chodzić i wspinać się po schodach. Poprawa koordynacji to też zmniejszenie ryzyka upadków i złamań. - Bardzo możliwe, że nasza grecka zorba daje podobne korzyści co popularna zumba, czyli programy fitness z muzyką latynoską - dodaje dr Vordos.

 

cnu.sagepub.com

prof. dr hab. Paweł Januszewicz, mgr Joanna Burzyńska, Wydz. Medyczny, Uniwersytet Rzeszowski

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze