Sawicki: PiS zrównał polskich rolników z cudzoziemcami

Polska

- PiS przed wyborami obiecał, że skutecznie zablokuje możliwość nabywania ziemi przez cudzoziemców. W tym zakresie nic nie zrobił. Natomiast polskich rolników zrównał z cudzoziemcami, wstrzymując im sprzedaż ziemi agencyjnej na 5 lat - ocenił Marek Sawicki z PSL podpisaną wczoraj przez prezydenta ustawę o obrocie gruntami rolnymi.

Były minister rolnictwa stwierdził, że ograniczenia w obrocie ziemią prywatną, jakie wprowadza ustawa, (m.in. obowiązek posiadania kwalifikacji rolniczych, zamieszkiwania w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka swojego gospodarstwa, pierwszeństwo odkupu gruntów przez Agencję Nieruchomości Rolnych – red.) już obowiązywały.

 

ANR bez pieniędzy

 

- Problem polega na tym, że ANR nie mogła stosować pierwszeństwa odkupu, bo nie miała na to środków. Obecna ustawa też ich nie zapewnia. One były, ale w ustawie, którą prezydent podpisał w sierpniu ubiegłego roku. Był zapis, że 1/3 przychodów ze sprzedaży będzie przekazana na odkup - stwierdził Sawicki w "Nowym Dniu z Polsat News".

 

Jego zdaniem nowe przepisy ograniczą handel ziemią i utrwalą ANR jako właściciela gruntów w Polsce na kolejne dziesięciolecia.

 

- Większość umów dzierżawy, bo 80 procent do roku 2020, już wygasała i ta ziemia miała być przeznaczona dla rolników indywidualnych. W tej chwili tego nie będzie. Rolnicy nie będą mogli wykupić ziemi, więc trzeba będzie przedłużyć dzierżawy, czyli znów 2000 urzędników ma przez PiS zagwarantowaną pracę na 15-20 lat – powiedział Sawicki w rozmowie z Bartoszem Kurkiem.

 

W jego ocenie ustawa w żaden sposób nie narusza przepisów unijnych, bo "jest mniej restrykcyjna niż ograniczenia w systemie niemieckim czy francuskim".

 

Ustawa o obrocie gruntami rolnymi

 

Nowe przepisy wstrzymują sprzedaż państwowych gruntów na 5 lat z wyjątkiem nieruchomości do 2 hektarów oraz innych przeznaczonych np. na cele nierolne, jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne, czy składy magazynowe.

 

W prywatnym obrocie ziemią ustawa zakłada, że nabywcą gruntów rolnych może być jedynie rolnik indywidualny czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 hektarów, posiada kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

 

Agencja Nieruchomości Rolnych będzie miała prawo pierwokupu ziemi. Ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia.

 

Polsat News 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie