Podejrzany o terroryzm Abdeslam został wydany Francji

Świat
Podejrzany o terroryzm Abdeslam został wydany Francji
CCTV

Podejrzany o działalność terrorystyczną i organizowanie paryskich zamachów terrorystycznych w listopadzie ur., Salah Abdeslam został wydany w środę przez Belgię Francji na podstawie europejskiego nakazu aresztowania - poinformowały prokuratury belgijska i francuska.

Jak podano w Paryżu, strona francuska przejęła Abdeslama o godzinie 9.05 rano. Jeszcze w środę stanie on przed sędzią śledczym, który rozpatrzy wniosek o jego aresztowanie.

 

Abdeslamowi zarzuca się między innymi współudział w przeprowadzonych 13 listopada ubiegłego roku zamachów terrorystycznych w Paryżu, które spowodowały śmierć 130 ludzi.

 

Badany jest również związek z zamachami w Brukseli

 

Na razie nie jest jasne, czy brał także udział w przygotowaniach do zamachów bombowych, jakie miały miejsce w Brukseli 22 marca. W Belgii podejrzany jest o usiłowanie zabójstwa policjanta, czego miał się dopuścić w trakcie strzelaniny z siłami bezpieczeństwa.

 

Abdeslama przetrzymywano ostatnio w więzieniu w Beveren na północy Belgii. Przed jego aresztowaniem w Brukseli 18 marca - na cztery dni przed tamtejszymi zamachami - zajmował jedno z czołowych miejsc na liście osób, poszukiwanych na terenie Europy w związku z działalnością terrorystyczną.

 

26-letni Abdeslam jest urodzonym w Belgii obywatelem francuskim pochodzenia marokańskiego.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze