Płatne parkowanie w sobotę - niezgodne z prawem. Tak orzekł NSA w przypadku Augustowa

Polska
Płatne parkowanie w sobotę - niezgodne z prawem. Tak orzekł NSA w przypadku Augustowa
Polsat News

Sobotnie parkowanie jest płatne także w kilku innych miastach w Polsce. Jeśli ktoś zechce zaskarżyć decyzję o opłatach w swoim mieście, orzeczenie NSA może być podstawą takiej skargi. Niestety, kierowcy, którzy zapłacili za parkowanie w soboty, nie dostaną zwrotu pieniędzy.

NSA zgodził się z argumentacją Prokuratury Rejonowej z Augustowa. Ta w swoim wniosku napisała, że "w powszechnej świadomości ukształtowany jest zwyczaj traktowania soboty jako dnia wolnego od pracy, który wynika z ustawowego i powszechnego pięciodniowego tygodnia pracy, a praca w soboty ma charakter wyjątku od zasady i nie stanowi reguły dla ogółu zatrudnionych".

 

Sobotnie płatne parkowanie w innych miastach

 

Płatne parkowanie w sobotę obowiązuje też m.in. w Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Wieliczce. Nad wprowadzeniem takiego rozwiązania zastanawiają się władze Krakowa.

 

Według prawników, wyrok w sprawie Augustowa nie oznacza, że te miasta automatycznie powinny wycofać się sobotnich opłat. Uchwały je wprowadzające muszą w każdym przypadku zostać zaskarżone do odpowiedniego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

- W takim przypadku skarżący może powołać się na orzeczenie NSA. Dla sądu administracyjnego jest ono wskazówką, ale nie jest wiążące. Gdyby sprawa trafiła jednak dalej - do NSA, wtedy Naczelny Sąd Administracyjny prawdopodobnie musiałby konsekwentnie wydać podobne orzeczenie - powiedział polsatnews.pl radca prawny Janusz Krakowiak.

 

Stwierdził także, że osoby, które płaciły za sobotnie parkowanie w soboty w Augustowie, na podstawie orzeczenia NSA nie mogą domagać się teraz zwrotu pieniędzy.  - Nie jest to możliwe, bo prawo nie działa wstecz. W momencie pobierania opłat istniała bowiem podstawa prawna do ich ściągania - argumentował Krakowiak.


Sprawa opłat w Augustowie trwała rok

 

Opłaty za parkowanie w centrum Augustowa obowiązują od prawie dwóch lat, pobierane są przez sześć dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty włącznie.

 

Przed rokiem skargę na uchwałę o płatnym parkowaniu napisała do radnych augustowska prokuratura rejonowa. Zwróciła uwagę, że w ustawie o drogach publicznych jest zapis o tym, iż opłaty pobierane są za postój w strefie płatnego parkowania "w określone dni robocze".

 

W ocenie prokuratury, powołującej się m.in. na wyroki niektórych wojewódzkich sądów administracyjnych i uchwałę NSA - soboty za dzień roboczy uznać nie można. W odpowiedzi Rada Miejska Augustowa argumentowała, że sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i wobec tego uznaje ją za dzień roboczy, na gruncie przepisów ustawy o drogach publicznych.

 

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Ten we wrześniu ubiegłego roku skargę prokuratury oddalił, opłaty za parkowanie w sobotę uznając za legalne.

 

Prokuratura to orzeczenie to zaskarżyła do NSA. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał jej rację i wyrok WSA w Białymstoku uchylił. Augustowski magistrat zapowiedział, że zastosuje się do orzeczenia i parkowanie będzie płatne od poniedziałku do piątku.

 

polsatnews.pl, PAP

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie