NSA o "zespole kolesi" - to niedopuszczalne i oburzające

Polska
NSA o "zespole kolesi" - to niedopuszczalne i oburzające
NSA

Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego uznało za "niedopuszczalne i oburzające" wypowiedzi określające uchwałę Zgromadzeniu Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego jako opinię "zespołu kolesi". Jednocześnie zaapelowało o poszanowanie niezależności sądów i trybunałów.

"Kolegium NSA uznaje za niedopuszczalne i oburzające wypowiedzi niektórych polityków określające sędziów Sądu Najwyższego obradujących na Zgromadzeniu Ogólnym jako zespół kolesi" - podkreślono w podjętej w środę uchwale.

 

Dodano w niej, że zgodnie z konstytucją "ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej, zaś wzajemne relacje pomiędzy organami władz publicznych powinny być oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot".

 

Wypowiedź Mazurek

 

Uchwała odnosi się do wtorkowej wypowiedzi posłanki Beaty Mazurek, rzeczniczki klubu PiS, która komentowała wtorkową uchwałę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN. Zgromadzenie to stwierdziło, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności jakiegoś przepisu - nawet jeśli nie jest opublikowany - uchyla domniemanie jego zgodności z konstytucją. Rzecznik SN wyjaśniał, że uchwała zgromadzenia SN nie ma dla sądów orzekających mocy wiążącej, ale jest "wskazówką", jak dokonywać wykładni prawa.

 

Pytana o to przez dziennikarzy w Sejmie rzeczniczka klubu parlamentarnego PiS uznała uchwałę zgromadzenia sędziów SN za opinię "zespołu kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy", a jego uchwały - za "szerzenia anarchii w kraju".

 

Apel o poszanowanie niezależności sądów i trybunałów

 

Kolegium NSA przypomniało w uchwale, że Naczelny Sąd Administracyjny oraz wojewódzkie sądy administracyjne "wielokrotnie w swoim orzecznictwie korzystały z bogatego dorobku orzeczniczego TK w pełni szanując i respektując poglądy tam zawarte".

 

Jednocześnie zaapelowało "o poszanowanie niezależności sądów i trybunałów, które w demokratycznym państwie prawnym, jakim jest Rzeczpospolita Polska, są władzą odrębną i niezależną od innych władz oraz stoją na straży praw i wolności obywatelskich". "Zgodnie z art. 178 ust. 1 konstytucji sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji oraz ustawom" - czytamy w uchwale.

 

Kolegium NSA wskazało, iż "nigdy w judykaturze sądów administracyjnych nie budził wątpliwości charakter orzeczeń TK", które zgodnie z konstytucją mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.

 

Ogłoszenia TK podlegają niezwołcznemu ogłoszeniu

 

"Wynikająca z wyroków Trybunału utrata domniemania konstytucyjności aktu prawnego powodowała pominięcie zakwestionowanego przepisu w wyrokach sądów administracyjnych. Jednocześnie Kolegium NSA podkreśla, że (...) orzeczenia Trybunału podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony" - wskazano w uchwale podpisanej przez przewodniczącego Kolegium - prezesa NSA Marka Zirk-Sadowskiego.

 

"Kategoryczny sprzeciw" wobec wypowiedzi rzeczniczki klubu PiS wyraziły w środę także zarządy czterech stowarzyszeń sędziowskich: "Iustitia", "Themis" oraz dwóch stowarzyszeń sędziów rodzinnych.

 

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki ocenił w środę, że Sąd Najwyższy postawił się po stronie sporu politycznego, podejmując uchwałę ws. wyroku TK. "To taki bunt salonu prawniczego przeciw rządzącym, a naprawdę przeciwko ludziom" - dodał.

 

PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie