Nie będzie śledztwa w sprawie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Polska

Prokuratora Okręgowego Warszawa-Praga odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie nieopublikowania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, w którym sędziowie orzekli, że przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o Trybunale jest niekonstytucyjna. "Prokuratura nie jest organem uprawnionym do rozstrzygania sporów o charakterze konstytucyjnym" - głosi komunikat.

W obszernym komunikacie podpisanym przez prokuratora Pawła Blachowskiego z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga stwierdzono, że "w toku prowadzonego postępowania sprawdzającego nie stwierdzono w poczynaniach Prezesa Rady Ministrów, Ministra-Członka Rady Ministrów oraz Prezesa i pracowników Rządowego Centrum Legislacji znamion niedopełnienia obowiązków".


Nie zostało narażone na niebezpieczeństwo dobro społeczne


Prokuratura wyjaśnia, że "nie stwierdzono, aby doszło do narażenia na niebezpieczeństwo dobra społecznego lub interesu jednostki, zwłaszcza o charakterze umyślnym, a będącego warunkiem zaistnienia przestępstwa z tego przepisu".


"Sam brak publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego - bez zaistnienia jakichkolwiek dodatkowych przesłanek indywidualnych - nie jest wystarczający do stwierdzenia, że wyczerpane zostało znamię działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego" - napisano w komunikacie.

 

PO: żądamy wyjaśnień od Zbigniewa Ziobry


Natychmiast po opublikowaniu komunikatu wyjaśnień od szefa ministerstwa sprawiedliwości zażądała Platforma Obywatelska.
PO jeszcze w środę złoży wniosek o zwołanie posiedzenia komisji sprawiedliwości w tej sprawie.


- Platforma Obywatelska protestuje przeciwko ręcznemu sterowaniu prokuraturą - mówił poseł PO Krzysztof Brejza na środowej konferencji prasowej. - Składamy jako PO wniosek i apel do marszałka Sejmu o pilne zwołanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, zaproszenie pana ministra i prokuratura generalnego w jednej osobie na posiedzenie tej komisji i zapoznanie Sejmu (...) z okolicznościami tego, o czym dzisiaj informują media, czyli o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie nieopublikowania wyroku przez panią premier Beatę Szydło - dodał.

 

Apel do prokuratorów: działajcie zgodnie z prawem


Poseł Platformy zwrócił ponadto uwagę, że sprawą braku publikacji orzeczenia TK z 9 marca zajmuje się już trzeci prokurator.

 

- Pierwszy sprawę chciał podjąć, drugi ze sprawy zrezygnował, a okazuje się, że trzeci prokurator sprawie, mówiąc brzydko, łeb ukręca w interesie PiS - powiedział Brejza.


Zwrócił się z apelem do prokuratorów, "żeby działali zgodnie z prawem, żeby prokuratura nie stawiała się w opozycji do pozostałych organów ochrony prawa".

 

"Koniec niezależnej prokuratury"


Posłanka PO Urszula Augustyn oceniła, że informacja o odmowie śledztwa ws. braku publikacji wyroku TK świadczy o tym, że "nastąpił absolutnie, nieodwołalnie, nieodwracalnie w tej sytuacji, koniec niezależnej prokuratury".

 

- Jesteśmy świadkami sytuacji, w której prokuratura, sterowana przez polityka, ministra Zbigniewa Ziobro, jest postawiona w sytuacji zupełnie kuriozalnej, w sytuacji, w której używana jest właściwie do niszczenia Trybunału Konstytucyjnego - mówiła posłanka.

 

PAP, polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie