IPN interweniuje ws. figurki oficera NKWD w kolekcji dla dzieci

Polska
IPN interweniuje ws. figurki oficera NKWD w kolekcji dla dzieci
materiały producenta

IPN krytycznie odniósł się do nowej publikacji kolekcji "Bitwa o Berlin", której częścią jest figurka oficera NKWD z pistoletem maszynowym PPSz. Za "wysoce niestosowne" uznał dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr Andrzej Zawistowski "rozprowadzanie wśród dzieci miniaturowych postaci formacji o charakterze zbrodniczym".

Zawistowski w liście skierowanym do prezesa zarządu firmy COBI S.A., która jest polskim producentem klocków i wydaje kolekcję "Bitwa o Berlin" zaznaczył, że "NKWD było formacją o charakterze policji politycznej, odpowiedzialnej za zbrodnie zarówno wobec narodów Związku Sowieckiego, jak i podbitych państw".

 

"To NKWD było współodpowiedzialne m.in. za wymordowanie ok. 100 tys. Polaków w latach 30. XX w ramach Operacji Polskiej NKWD, za Zbrodnię Katyńską, deportacje Polaków na Syberię czy Obławę Augustowską- największą zbrodnię na Polakach po zakończeniu II wojny światowej" - zauważył Andrzej Zawistowski.

 

Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN wezwał też właścicieli firmy do "szczególnej rozwagi w prowadzonych projektach o charakterze historycznym". Przesłał im także egzemplarz wydanej przez IPN książki „Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956".

 

Kolekcja prezentująca historię bitwy o Berlin obejmuje 50 zeszytów. Dodatkami do kolejnych tomów kolekcji są klocki, z których czytelnicy mogą budować np. czołgi, działa, wozy pancerne, pojazdy oraz figurki żołnierzy.

 

PAP

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie