Uczczono ofiary Czarnobyla na Cmentarzu Mitinskim w Moskwie

Świat
Uczczono ofiary Czarnobyla na Cmentarzu Mitinskim w Moskwie
PAP/EPA/Sergei Ilnitsky

Na moskiewskim Cmentarzu Mitinskim, gdzie znajduje się pomnik ofiar Czarnobyla, odbyły się we wtorek z udziałem około 1500 osób uroczystości związane z 30. rocznicą wybuchu reaktora nr 4 w czarnobylskiej elektrowni atomowej.

Spotkanie na Cmentarzu Mitinskim odbywa się tradycyjnie w rocznicę katastrofy. W tym miejscu latem 1986 roku pochowano 28 strażaków wezwanych do pożaru w elektrowni. Straż pożarna była pierwszą służbą, która likwidowała skutki awarii.

 

Na wtorkowej uroczystości obecni byli koledzy tych, którzy zmarli w następstwie tej operacji. Władze Rosji reprezentowali: wiceszef Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Leonid Bielajew, doradca premiera Giennadij Oniszczenko, deputowany Rady Federacji, wyższej izby parlamentu, Franc Klincewicz.

 

Prezydent Władimir Putin skierował we wtorek telegram do likwidatorów katastrofy. "Uważamy uczestników likwidacji skutków tej strasznej katastrofy za prawdziwych bohaterów, oddajemy hołd pamięci tych, którzy zginęli" - głosi telegram, opublikowany na stronie internetowej Kremla.

 

W Rostowie nad Donem odsłonięto pomnik, sfinansowany w znacznej mierze przez członków organizacji Związek "Czarnobyl" i częściowo przez władze miejskie. Związek "Czarnobyl" powstał jako organizacja obrony praw osób, które ucierpiały w katastrofie. Rocznicowe uroczystości odbyły się również m.in. w Jekaterynburgu.

 

Pomoc dla ofiar katastrofy

 

Wśród komentarzy mediów na temat wtorkowej rocznicy gazeta "Nowyje Izwiestija" podała, że w czerwcu wejdą w życie zmiany zmniejszające wysokość ulg i świadczeń przysługujących osobom, które ucierpiały w wyniku katastrofy. Według gazety zmniejszone zostaną zapomogi dla dzieci do trzech lat, które dotąd otrzymywali rodzice mający status osób poszkodowanych w katastrofie. Zmiany dotyczą też ulg w płatnościach za energię elektryczną. Wejdzie również w życie wymóg, by prawo do pomocy materialnej mieli tylko ci, którzy mieszkają w strefie skażonej nie krócej niż trzy lata.

 

Media opublikowały również we wtorek rezultaty sondażu pracowni socjologicznej WCIOM. 73 proc. Rosjan ocenia, że współczesne elektrownie atomowe mogą zapewnić bezpieczeństwo ludności - wynika z badania, przeprowadzonego w dniach 9-10 kwietnia. 64 proc. ankietowanych uważa za mało prawdopodobne, by powtórzyła się w najbliższych latach w Rosji taka tragedia, jak w Czarnobylu.

 

Na obszarze obecnej Federacji Rosyjskiej w wyniku katastrofy z 26 kwietnia 1986 roku najbardziej ucierpiały obwody briański, kałuski, tulski oraz orłowski - wszystkie leżące na południowy zachód od Moskwy. W całej Rosji 2 mln hektarów upraw rolnych oraz 1,5 mln hektarów lasów zostało poddanych podwyższonej radiacji. Na dotkniętych katastrofą obszarach na terenie Rosji mieszkało wówczas ok. 2,8 mln ludzi.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie