Szef parlamentu: Turcja potrzebuje religijnej konstytucji

Świat
Szef parlamentu: Turcja potrzebuje religijnej konstytucji
Michał/Flickr/CC BY-ND 2.0

Turcja, w której muzułmanie stanowią przeważającą większość, potrzebuje religijnej konstytucji - oświadczył przewodniczący tamtejszego parlamentu Ismail Kahraman. Jego wypowiedź relacjonują we wtorek tureckie media.

Kahraman uważa, że "w nowej ustawie zasadniczej nie powinno być sekularyzmu". Agencja Reutera ocenia, że ta wypowiedź może sygnalizować chęć zerwania z zasadami, które legły u podstaw współczesnej Turcji.

 

Rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), mająca korzenie islamskie, dąży do zmiany obecnej konstytucji, pochodzącej z okresu po wojskowym zamachu stanu z 1980 r.

 

Krytycy obawiają się zbyt dużej koncentracji władzy w rękach prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który chciałby zastąpić obecny system parlamentarny systemem rządów prezydenckich. Władze w Ankarze zapewniają, że podstawą nowej konstytucji będą europejskie standardy w dziedzinie praw człowieka.

 

Erdogan publicznie wyrażał opinię, że obowiązujący w kraju system parlamentarny jest przestarzały i wymaga zmiany. Jego zdaniem prezydent wyłaniany w wyborach powszechnych powinien mieć większe kompetencje niż obecnie, kiedy "pełni funkcję czysto symboliczną".

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze