Sąd Najwyższy będzie respektował wyroki TK, także nieopublikowane. Jest uchwała
W uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego podkreśla się, że została ona podjęta w celu "zapewnienia jednolitości orzecznictwa sądów".
We wtorek w trakcie obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN dyskutowano nad sprawozdaniem z działalności tego sądu, jakie co roku przygotowuje Pierwszy Prezes SN.
Oprócz tego Zgromadzenie podjęło dodatkową krótką uchwałę, "kierując się koniecznością zapewnienia jednolitości orzecznictwa sądów powszechnych i wojskowych". Odnosi się ona do kwestii nieopublikowanego przez rząd orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjne przepisy grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS.
"Zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji RP orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu opublikowaniu. Nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niezgodność z Konstytucją określonego przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z Konstytucją z chwilą ogłoszenia wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w toku postępowania" - głosi uchwała.
Sąd Najwyższy będzie respektował nieopublikowane orzeczenia TK. pic.twitter.com/DKHgtipMgJ
— Darek (@Dariusz_X) 26 kwietnia 2016
SN chciał rozwiać wątpliwości sądów
- Na mocy uchwały, pomimo formalnego nieuchylenia przepisu (który jest kwestionowany w TK - przyp. red.) w związku z jego nieopublikowaniem (wyroku w Dzienniku Ustaw - przyp. red.) i jego formalnego braku utraty mocy, nie oznacza to, że ten przepis nie może zostać uznany za niezgodny z konstytucją, ponieważ publiczne ogłoszenie wyroku TK nadaje temu orzeczeniu atrybut powszechnego obowiązywania - poinformował dr hab. Dariusz Świecki, rzecznik Sądu Najwyższego.
- Jedną z funkcji SN jest zapewnienie jednolitości orzeczeń sądów wojskowych i powszechnych - powiedział i doprecyzował, że SN chciał rozwiać wątpliwości sądów dotyczących obowiązywania nieopublikowanych wyroków TK.
Rzecznik dodał, że opublikowanie wyroku w Dzienniku Ustaw jest tylko "elementem związanym z utratą mocy obowiązywania" kwestionowanego przepisu. Domniemanie jego konstytucyjności upada już w momencie ogłoszenia wyroku.
polsatnews.pl, Polsat News, PAP, wideo: Polsat News, foto: David Berkowitz/Flickr.com