Podatki i składki w Polsce średnie na tle krajów UE. Za to najniższa kwota wolna

Biznes
Podatki i składki w Polsce średnie na tle krajów UE. Za to najniższa kwota wolna
Flickr/Tax Credits/CC BY 2.0

Polska jest na 15. miejscu wśród państw Unii Europejskiej pod względem wysokości kosztów pracy dla pracodawców (22,67 proc.) i 14. pod względem stawki podatkowej PIT dla najmniej zarabiających (18 proc.). Jednocześnie ma najniższą kwotę wolną od podatku spośród tych państw UE, które ją stosują - wynika z raportu firmy doradczej PwC.

Licząc według kosztów ponoszonych przez pracodawcę, polskie składki emerytalno-rentowe są jednymi z niższych w Europie. Polska z obciążeniem 22,67 proc. jest na 15. miejscu z 24 uwzględnionych państw. Mniej płacą pracodawcy m.in. w Niemczech (19,32 proc), Wlk. Brytanii (13,8 proc.) i Irlandii (10,75 proc.). Najbardziej obciążeni są we Francji (45 proc.), na Słowacji i w Czechach (34 proc.).


Według raportu PwC w Polsce, podobnie jak w większości państw UE, składki na ubezpieczenia społeczne w ubiegłych roku w sumie kształtowały się na poziomie ok. 30-40 proc. wynagrodzenia brutto. "W  tym zazwyczaj składka pracodawcy jest większa niż składka pracownika" - zauważają autorzy opracowania.


Podatki średnie na tle UE


Osiem spośród badanych państw ma najwyższą stawkę podatkową równą lub wyższą niż 50 proc. (Szwecja, Portugalia, Holandia, Dania, Austria, Belgia, Słowenia, Grecja). Polska na tle pozostałych krajów UE znajduje się na 9. miejscu ze stawką 32 proc. Kraje, w których obowiązuje liniowa stawka to: Łotwa, Estonia, Węgry, Rumunia, Litwa i Bułgaria.


Z drugiej strony - najwyższa pierwsza stawka podatkowa obowiązuje w Danii i Szwecji (ok. 32 proc), a najniższa we Francji (5,5 proc).

 

 stawka

 

W 2015 r. dwa kraje o liniowej stawce podatkowej zmieniły ją na niższą: Estonia z 21 na 20 proc. i Łotwa z 24 na 23 proc. Natomiast w tym roku Węgry obniżyły stawkę liniową z 16 na 15 proc.

 

W Polsce najniższa kwota wolna


W wielu krajach wysokie stawki podatkowe połączone są z dużymi kwotami wolnymi od podatku. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znajduje się Cypr z kwotą 19,5 tys. euro, na ostatnim zaś Polska, gdzie kwota ta wynosi zaledwie ok. 750 euro.

 

kwota wolna


- W minionym roku mogliśmy obserwować dalsze, w większości korzystne dla podatników zmiany zachodzące w systemach podatkowych krajów Unii Europejskiej. Co prawda, z jednej strony w dwóch krajach (Austrii i Grecji) wzrosły obciążenia podatkowe osób najbogatszych, jednak z drugiej – w 10 państwach nastąpiła obniżka stawek podatku lub wzrost kwoty wolnej. Ten trend będzie coraz bardziej widoczny w kolejnych latach – podsumowała ekspertka PwC Joanna Narkiewicz-Tarłowska.


Większość krajów dodatkowo stosuje ulgi podatkowe. Najpopularniejszą jest ulga prorodzinna, ale także ulgi np. na edukację, leczenie czy dojazdy do pracy. Polska pod względem ulg prorodzinnych (na dzieci, wspólne rozliczenie z małżonkiem, wspólne rozliczenie osoby samotnie wychowującej dziecko) na tle krajów UE wypada dość dobrze, poza tym jest jednak niewiele ulg dodatkowych.

 

polsatnews.pl, infografika: PwC

 

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie