PiS zapowiada nowelizację ustawy o TK. "Czas skończyć z anarchią"

Polska
PiS zapowiada nowelizację ustawy o TK. "Czas skończyć z anarchią"
Polsat News

- Projekt nowelizujący ustawę o TK zostanie jak najszybciej złożony w Sejmie, aby zakończyć szerzącą się anarchię - zapowiedziała we wtorek rzecznik klubu PiS Beata Mazurek komentując uchwałę Sądu Najwyższego ws. niepublikowanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego. - Tak naprawdę zebrał się zespół kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy - dodała.

Podjęta we wtorek uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego głosi, że "nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności jakiegoś przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z konstytucją już z chwilą ogłoszenia wyroku". Od 9 marca, gdy TK orzekł o niekonstytucyjności grudniowej nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, rząd odmawia publikacji wyroków wskazując, że są one podejmowane niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Mazurek komentując uchwałę SN zapowiedziała, że projekt nowelizujący ustawę o TK zostanie jak najszybciej złożony w Sejmie, tak by zakończyć "szerzącą się anarchię, która tak naprawdę służy podgrzewaniu atmosfery konfliktu wokół TK". W jej ocenie ma to też na celu uniemożliwianie rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Nie umiem powiedzieć, czy to będzie za miesiąc, czy za dwa tygodnie. Myślę, że prace nastąpią jak najszybciej - dodała rzecznik klubu PiS.

 

"Anarchia inspirowana przez opozycję"

 

- Absurdalność tej sytuacji polega również na tym, że prezes Trybunału Konstytucyjnego dał wszystkim zaprzysiężonym sędziom miejsca pracy, płaci im wynagrodzenie i to niemało, bo ok. 20 tys., jednocześnie nie dopuszcza ich do orzekania. To jest chore, to zagraża naszej demokracji i to powoduje, że ta anarchia, która jest inspirowana przez opozycję i przez ludzi poprzedniej władzy, jest podgrzewana. My na to zgody nie dajemy, stąd naszą odpowiedzią będzie jak najszybsza nowelizacja ustawy o TK - podkreśliła Mazurek.

 

Zadniem rzecznik klubu PiS "to, co dzisiaj robi opozycja, to, co robią sędziowie, jest niczym innym tylko podgrzewaniem atmosfery, odmawianiem nam prawa do tego, byśmy w sposób spokojny, dzięki narodowi sprawowali władzę"

 

Pytana przez dziennikarzy o to, jakie propozycje znajdą się w projekcie odpowiedziała, że będą one wynikać z opinii ekspertów i "z tego, w jaki sposób odniesiemy się do propozycji Komisji Weneckiej". Wyraziła nadzieję na to, że nowe zapisy przyczynią się do zażegnania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

 

- My nie mówimy, że TK nie ma prawa badać zgodności ustaw z konstytucją, ale my mówimy, że powinien to robić zgodnie z ustawą, która została przez większość parlamentarną przyjęta, a tego niestety nie robi - dodała.

 

Kwestią funkcjonowania Trybunału zajmuje się zespół ekspertów powołanych przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Szef zespołu prof. UW dr hab. Jan Majchrowski poinformował, że efektem pracy będzie dokument zawierający merytoryczną propozycję rozwiązania problemu wokół TK, którą będzie mógł wykorzystać Sejm.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie