Parlamentarzyści proponują mikrofirmom składkę ZUS i podatki w jednym

Biznes
Parlamentarzyści proponują mikrofirmom składkę ZUS i podatki w jednym
Polsat News

Zniesienia zryczałtowanej składki ZUS dla małych firm chce Parlamentarny Zespół na rzecz Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. W zamian przedsiębiorcy mający miesięczny przychód poniżej 5 tys. zł płaciliby składkę 25 proc. od tego przychodu. Zawierałyby one już w sobie wszystkie podatki.

Obecnie mała firma płaci zryczałtowaną składke na ZUS w wysokości 1140 zł miesięcznie.


Zespół, jak mówił jego przewodniczący, poseł PiS  Adam Abramowicz, zaproponuje projekt odpowiedniej ustawy zmieniającej przepisy dla mikrofirm.

 

- Przedstawiliśmy pomysł, który został przyjęty przez przedsiębiorców entuzjastycznie. Ryczałtowy ZUS, który dzisiaj istnieje, nie pozwala na rozwój mikrofirm - podkreślał.

 

Według projektu dopiero firmy o przychodzie wyższym niż 5 tys. zł miesięcznie płaciłyby zryczałtowane składki ZUS według obecnych zasad, czyli w wysokości 1140 zł miesięcznie.

 

- Chcemy przekonać ministra finansów, że nie spowoduje to strat dla budżetu i lawiny przechodzenia na samozatrudnienie, bo to jest główny argument przeciwników tego rozwiązania - zaznaczył poseł Abramowicz.

 

- Chcemy zrobić tę ustawę dla tych przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają nikogo i pracują na własny rachunek. Krawcowe czy malujący ściany mają małe przychody, a chcą płacić podatki, a nie pracować w szarej strefie - podkreślał.

 

Zespół, jak dodał Adam Abramowicz, apeluje, "by te zmiany zostały przeprowadzone jak najszybciej".

 

PAP

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze